20 lat Polski w UE: pociąg Europejski Kolei Śląskich wyjechał na tory

Cała Polska świętuje 20. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Pociąg Europejski Kolei Śląskich ze 100 pasażerami na pokładzie pierwszy kurs ma już za sobą. Co więcej, na torach pozostanie do końca roku, bo w końcu jest co świętować!

DSC 2546

Wyjątkowy pociąg

Zgadza się! Pociąg Europejski (w specjalnym efektownym designie) wyruszył w środę - 1 maja punktualnie o godzinie 12.54 z Katowic do Cieszyna. Kierunek symboliczny, bo przecież miasto Cieszyn było przez lata podzielone – na część polską i czechosłowacką. Dziś na Moście Wolności łączącym oba miasta, nie ma już kontroli celnych, a miasto stało się ponownie jednym organizmem będącym dowodem na to, że wspólnota europejska naprawdę łączy nie tylko państwa, ale przede wszystkim ludzi.

Bezpłatne bilety

Bilety na Euro-pociąg były bezpłatne – 100 biletów można było odebrać w Punkcie Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na katowickim dworcu kolejowym. Bez wątpienia wszystkie bardzo szybko znalazły chętnych, ponieważ 1 maja właśnie w Cieszynie zorganizowano Piknik Europejski z wieloma atrakcjami (m.in. kultowym festiwalem „Kino na granicy”). Na dzień pełen wydarzeń zaprosili: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Koleje Śląskie.

Koleje bardzo europejskie

Koleje Śląskie, których właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, rozwijają się także dzięki środkom unijnym. Tylko w programie Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego 2021 – 2027 znalazły się dwie duże inwestycje – jedna w infrastrukturę techniczną, druga w tak potrzebny regionalnemu przewoźnikowi nowoczesny tabor. Do rozbudowy oraz doposażenia zaplecza technicznego spółki Koleje Śląskie, UE dopłaci niemal 50 mln zł, a udział środków unijnych w zakupie nowego taboru dla Kolei Śląskich przez Urząd Marszałkowski wynosi ponad 652 mln zł.

Dzięki tym środkom konsekwentnie rozwijamy spółkę, która jest bardzo ważna dla mieszkańców regionu. Jeżdżą oni coraz bardziej komfortowymi składami, a my mamy możliwość rozwijania siatki połączeń. Koleje Śląskie stały się dobrym i stabilnym pracodawcą – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich i dodaje: – Okazjonalne składy to zresztą nasza specjalność. Po śląskich torach jeździły już pociągi Korfanty, Powstaniec, Mistrzowie Sportu i Niebo nad Beskidami. Teraz mamy Pociąg Europejski, który wygląda naprawdę imponująco. Zapraszamy na pokład!

Łącznie z obecną perspektywą finansową Unia Europejska dofinansowała 57 szt. taboru kolejowego zakupionego przez Województwo Śląskie w kwocie 1 017 518 000 zł.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | X