Bezpłatne badania w ZOZ Knurów

Nie od dziś wiadomo, jak ważna jest profilaktyka. Regularne badania pozwalają wychwycić daną chorobę, jeszcze we wczesnym stadium. Naturalnym następstwem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Właśnie dlatego warto się badać i to regularnie. Zespół Opieki Zdrowotnej w Knurowie oferuje bezpłatne programy profilaktyczne realizowane na terenie swoich przychodni. Poznajcie je.

IMG20211028123928

Bezpłatne badania w ZOZ Knurów

Zespół Opieki Zdrowotnej w Knurowie oferuje bezpłatne programy zdrowotne dla swoich pacjentów w formie Profilaktycznych Programów Zdrowotnych oraz prewencji. Programy są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W praktyce oznacza to, że ubezpieczony pacjent, może skorzystać z darmowych badań, wykluczających nawet najgroźniejsze choroby. Bezpłatne programy oferowane przez ZOZ Knurów są kierowane do pacjentów znajdujących się w grupach wiekowych, zagrożonych danymi chorobami.

Warto mieć na uwadze, że właściwa profilaktyka jest konieczna. Badania pozwalają wykluczyć bądź wykryć daną chorobę jeszcze we wczesnym stadium i tym samym wdrożyć właściwe leczenie. ZOZ Knurów realizuje następujące programy profilaktyczne w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ):

 • Świadczenia profilaktyczne u dzieci i młodzieży do 19 roku życia,
 • Program profilaktyki gruźlicy,
 • Program profilaktyki chorób układu krążenia.

Dodatkowo ZOZ Knurów realizuje program profilaktyki ambulatoryjnej raka szyjki macicy (etap podstawowy) w ramach Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej. W dzisiejszym artykule skupimy się na dwóch pierwszych, czyli świadczeniach profilaktycznych u dzieci i młodzieży do 19 roku życia oraz programie profilaktyki gruźlicy.

Poznaj pełną ofertę usług ZOZ Knurów

WWW | FACEBOOK

Świadczenia profilaktyczne u dzieci i młodzieży do 19 roku życia

Świadczenia profilaktyczne u dzieci i młodzieży do 19 roku życia to bezpłatny program dostępny dla pacjentów ZOZ Knurów w ramach Profilaktyki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Program jest realizowany przez lekarza, pielęgniarkę oraz położną POZ.

Bezpłatna profilaktyka w ramach świadczeń u dzieci i młodzieży do 19 roku życia u lekarza POZ sprowadza się do:

 • Wizyt patronażowych,
 • Badań bilansowych,
 • Koordynacji wykonania i dokonania kwalifikacji do obowiązkowych szczepień ochronnych,
 • Informowania opiekunów (prawnych lub faktycznych) o szczepieniach zalecanych,
 • Identyfikacji czynników ryzyka, zagrożenia zdrowotnego pacjentów oraz podejmowanie działań ukierunkowanych na ich ograniczenie,
 • Prowadzenia edukacji zdrowotnej i rozpoznania środowiska pacjenta.

Do zadań pielęgniarki POZ w ramach opisywanego programu należą:

 • Monitorowanie rozwoju zadeklarowanych do pielęgniarki POZ dzieci i młodzieży,
 • Wizyty patronażowe,
 • Testy przesiewowe adekwatne do wieku rozwojowego.

Nie można również zapominać o roli położnej POZ, która kontroluje rozwój noworodka w formie 4 do 6 wizyt patronażowych do momentu, aż noworodek ukończy 2 miesiące. Warto pamiętać, że pierwsza wizyta ma miejsce nie później niż 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez matkę i dziecko. Kontrola dziecka w 1-6 tygodniu życia ma na celu:

 • Obserwację i ocenę rozwoju fizycznego noworodka,
 • Ocenę odruchów noworodka, sposobu oraz technik karmienia,
 • Wykonywanie pomiarów i ich ocenę,
 • Wykrywanie objawów patologicznych,
 • Ocenę relacji rodziny z noworodkiem,
 • Prowadzenie edukacji zdrowotnej i udzielanie porad,
 • Promowanie zachowań prozdrowotnych rodziców,
 • Identyfikowanie czynników ryzyka w rodzinie,
 • Formułowanie diagnozy i ustalanie hierarchii podejmowanych działań.

Profilaktyka gruźlicy

Bezpłatny program profilaktyki gruźlicy jest dostępny dla pacjentów ZOZ Knurów w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Profilaktyka gruźlicy sprowadza się do medycznych procedur w zakresie świadczeń pielęgniarki POZ. Do realizowanych przez nią zadań zalicza się:

 • Zebranie wywiadu w kierunku gruźlicy wraz z wypełnieniem ankiety,
 • Przeprowadzenie edukacji zdrowotnej pacjenta.

W przypadku osób znajdujących się w największej grupie ryzyka, pielęgniarka POZ jest zobowiązania do przekazania informacji lekarzowi POZ w ZOZ Knurów (wybranego przed pacjenta) o wynikach przeprowadzonej ankiety. Następnie pielęgniarka POZ informuje pacjenta o dalszym postępowaniu, zwłaszcza konieczności zgłoszenia się do lekarza POZ, który obiektywnie oceni stan zdrowia pacjenta.

Profilaktyka gruźlicy – kto może się zapisać?

Naturalnie nasuwa się pytanie, kto może skorzystać z profilaktyki gruźlicy w ramach POZ? Dobre pytanie. Okazuje się, że profilaktyką są objęte osoby dorosłe, które dokonały wyboru POZ ZOZ w Knurowie i na ten moment nie zdiagnozowano u nich gruźlicy. Ponadto profilaktyka dotyczy:

 • Osób, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą,
 • Osób, u których stwierdzono przynajmniej jedną z następujących okoliczności: długotrwałe bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwałą chorobę, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, bezdomność.

Z profilaktyki mogą również skorzystać osoby, które deklarują, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie podlegały badaniu ankietowemu pielęgniarki POZ w ramach profilaktyki gruźlicy w ZOZ Knurów oraz innych przychodniach.

Powyższe programy są realizowane we wszystkich pięciu Przychodniach ZOZ Knurów.

Bezpłatne szczepienie przeciwko grypie

ZOZ Knurów oferuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie, kierowane do wszystkich pełnoletnich osób. Szczepienia są realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, w Przychodni Nr 2, mieszczącej się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 6. Zapisy na terminy szczepień odbywają się drogą telefoniczną: 508 801 768.

Program Profilaktyka 40 Plus

Osoby, które ukończyły 40 lat mogą zapisać się na Profilaktyczny Program 40 Plus, realizowany w Przychodni Nr 3 ZOZ Knurów, mieszczącej się przy ul. Staszica 1 w Szczygłowicach. Program jest realizowany w każdą środę w godzinach 7:30-9:15. Istnieje możliwość rejestracji telefonicznej pod numerem: 32 445-34-30 lub 780-042-569.

Martwisz się o swoje zdrowie? Zapisz się na bezpłatne badania w ZOZ Knurów

czytaj więcej:

1920x1080d

Co słychać w ZOZ Knurów?

ZOZ Knurów

Darmowe badania dla pacjentów ZOZ Knurów

ZOZ Knurów

ZOZ Knurów zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne

ZOZ Knurów

Którą Poradnie Specjalistyczną wybrać? Poznaj ZOZ w Knurowie

ZOZ Knurów Zdjęcie Główne

Poradnia Specjalistyczna potrzebna od zaraz!

ZOZ Knurów

Medyczne usługi komercyjne – co przemawia na ich korzyść?

SUKIENKA PLAZOWA F150 509 CZARNY

Jak dopasować kostium kąpielowy do sylwetki?