Bramkarz Piasta zakończył karierę. W klubie dostał nową rolę

Kończy się pewna era w Piaście Gliwice. Jakub Szmatuła ogłosił, że kończy profesjonalną karierę. W klubie z Okrzei występował od 2008 roku i doceniono go, oferując mu nową funkcję.

Fot. piast.gliwice.pl
Jakub szmatula piast gliwice

Jakub Szmatuła urodził się w Poznaniu, ale w Lechu spędził tylko jeden sezon i nie udało mu się w nim zadebiutować. Na początku kariery dużo podróżował po kraju, grając m.in. w Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice i Warcie Poznań. W końcu jednak osiadł na Śląsku. Nowy dom znalazł w Gliwicach.

Do Piasta przyszedł w 2008 roku. W pierwszym sezonie nie rozegrał żadnego meczu w Ekstraklasie, a w kolejnym osiem razy wskoczył do składu. Wiosną 2010 roku na pół roku wypożyczono go do Górnika Zabrze, ale był to jedynie krótki epizod. Po powrocie już nigdzie się nie ruszył z Gliwic.

Szmatuła podjął decyzję, że przyszedł odpowiedni czas, aby zakończyć karierę piłkarską. Już od kilku sezonów był jedynie drugim lub trzecim bramkarzem w hierarchii. Na zmiany się nie zapowiadało, bo "jedynką" jest Frantisek Plach, który kilka dni temu przedłużył kontrakt.

- Co można powiedzieć. Kariera piłkarza nie trwa wiecznie, więc ta chwila musiała kiedyś nadejść. Zdecydowałem się zakończyć moją przygodę z piłką, jako zawodnik i chcę teraz w stu procentach oddać się pracy trenerskiej - mówi 41-latek na oficjalnej stronie klubu.

Szmatuła już na boisku się nie pojawi, ale zapisał się w historii Piasta Gliwice. W klubie z Okrzei spędził łącznie piętnaście sezonów, a rekordzista, czyli Jerzy Apostel, ma ich na koncie 21. W Ekstraklasie łącznie rozegrał 143 mecze, z czego aż 139 w niebiesko-czerwonych barwach.

Miał duży udział w największych sukcesach Piasta. W mistrzowskim sezonie 2018/19 rozegrał dwanaście ligowych spotkań. Kiedy trzy lata wcześniej klub zdobywał wicemistrzostwo Polski, Szmatuła został wybrany najlepszym bramkarzem w Ekstraklasie. Sezon 2015/16 był jego najlepszym w karierze i wówczas rozegrał łącznie 37 meczów.

- Tak się złożyło, że do każdego tego sukcesu swoją cegiełkę dołożyłem. Było wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski, zostałem wybrany najlepszym bramkarzem Ekstraklasy, dostałem "Złote Buty" od "Sportu", a to dla mnie najbardziej cenne indywidualne wyróżnienie. To wszystko tak szybko się wydarzyło. Wcześniej przecież nawet nie byłem w kadrze, grałem w rezerwach, a tu zostaje najlepszym bramkarzem, ale jak ktoś ciężko pracuje to w końcu ta nagroda przyjdzie - wspomina.

Jakub Szmatuła w Gliwicach jednak zostaje. Piast zaproponował mu nową funkcję. 41-latek dołączył do sztabu szkoleniowego i wraz z Mateuszem Smudą będzie trenować bramkarzy.

czytaj więcej:

Piast gliwice kadra zima 2023

Wraca Ekstraklasa. Piast gotowy na walkę o życie

Piast gliwice sparing hiszpania

Piast zapomniał, jak to jest przegrywać. Mistrz pokonany

Piast gliwice mecz

Pierwszy powiew optymizmu. Piast wygrywa ze Śląskiem

Piast gliwice trening zima

Piast Gliwice odkrył karty. Z tymi rywalami zagra sparingi

Szczepan mucha piast gliwice

Piast myśli o przyszłości. Transfer 18-latka z III ligi

318362015 5784284648276866 1718632194835932731 n

Pewniak w bramce to podstawa. Słowak zostaje w Piaście

Piast gliwice autokar

Wałbrzych, a potem Hiszpania. Tak Piast spędzi zimę