Czy da się zrobić ekologiczne ciasta?

Na przestrzeni ostatnich lat nawyki żywieniowe Ślązaków uległy zmianie i bardzo dobrze! Wiele osób zaczęło przywiązywać wagę do tego, co je często sięgając po produkty z upraw ekologicznych. Rewolucję przechodzi również branża cukiernicza, która coraz częściej stawia na zdrowe produkty, czego efektem są wegańskie słodkości. Zatem, czy da się zrobić ekologiczne ciasta? Na to pytanie odpowie właściciel Fajne Cafe – Piotr Surdel.

Fajne Cafe zdjęcie główne

Fajne Cafe to stosunkowa młoda firma, której fundamentem jest tradycja, a także ekologia. Jak to wszystko się zaczęło?

Piotr Surdel, właściciel Fajne Cafe: Fajne Cafe to nie do końca „młoda firma”. Pod koniec 2017 roku, gdy mój tata Henryk zdecydował się przejść na emeryturę, zajęliśmy się wraz z moją żoną Gosią zakładem cukierniczym, który funkcjonował i funkcjonuje dalej jako Cukiernia Surdel od 1993 roku. Ciasta z Pilchowic były w tym czasie przede wszystkim dostarczane do licznych sklepów spożywczych, również na terenie Knurowa. Fajne Cafe to młodsza marka, jednak korzysta z tej samej idei tworzenia produktów zdrowych, z tego samego zakładu oraz w dużej mierze z tej samej kadry cukierniczej. Jesteśmy dumni z utrzymywania znanej już przecież jakości cukierni w Pilchowicach – kontynuujemy wszak prawie 30 lat tradycji, a to zobowiązuje.

Jakie produkty wykorzystujecie w swoich wyrobach?

Wszystko, co trafia do naszych ciast jest najpierw testowane i sprawdzane pod kątem jakości oraz ewentualnych dodatków. Używamy wyłącznie prawdziwych jajek, co jest już rzadkością, gdyż są one wypierane przez bardziej ekonomiczne, choć też bardziej chemiczne, jajka w proszku. Owoce natomiast staramy się produkować sami. Po plantacji malin i aronii w tym roku rozpoczynamy produkcję truskawek i borówek – wszystko uprawiamy ultraekologicznie wykorzystując między innymi nawozy zwierząt również hodowanych ekologicznie. Wszystko to sprawia, że owoce w ciastach mają smak i wartości odżywcze owoców, które podjadałem jako ośmiolatek przy budowanej dopiero hali produkcyjnej. Zupełną natomiast nowością jest coś, czym nigdy się nie zajmowałem, a mianowicie pasieka. Mając kilkaset krzaków borówek, malin, truskawek, kilka dużych krzewów aronii, stare jabłonie, grusze i śliwki posiadanie gniazda uniwersalnych zapylaczy wydawało się być naturalną konsekwencją. W tym roku uruchomiliśmy dwa ule, które w sposób naturalny zwiększą plony i dadzą kilkadziesiąt litrów miodu. Zrobione z tego miodu ciasto miodownik na pewno zgarnie kilka prestiżowych nagród podobnie jak nasza malinowa chmurka.

Ekologiczne uprawy, ekologiczne ciasta, a co z zakładem w Pilchowicach? Czy również działa w zgodzie z naturą?

Nie miałoby zbyt wiele sensu, gdybyśmy stawali na głowie przy ekologicznych uprawach w czasie, gdy zakład kopciłby jak chińska fabryka. W ciągu ostatnich 2 lat niemałym wysiłkiem zmodernizowaliśmy większość maszyn, w tym piece, w stronę większej energooszczędności. Udało się wyeliminować gaz, który był ostatnim kopalnym paliwem używanym w Cukierni Surdel. Całość produkcji jest teraz zasilana prądem elektrycznym pochodzącym z rozbudowanej niedawno po raz trzeci farmy fotowoltaicznej, która powinna w stu procentach zaspokoić wszystkie nasze potrzeby energetyczne. Jest to przykład, jak ekologiczne podejście potrafi istotnie pomóc również ekonomicznie. Choć szalejące koszty energii to tylko jeden z problemów dzisiejszego stanu gospodarki, myślę że własny prąd istotnie pomoże przetrwać te trudne czasy. Co więcej nowe piece chcemy wykorzystać do produkcji ekologicznego pieczywa – czegoś, czego jeszcze Cukiernia Surdel nie produkowała. O ile na produkcji ciast znamy się doskonale, o tyle o produkcji piekarniczej nie wiemy wiele, dlatego jeśli wśród Państwa czytelników są piekarze, którzy musieli zamknąć swój zakład ze względu na przykład na niesamowicie wysokie koszty gazu, to chętnie nawiążemy współpracę szkoleniową. Możemy też użyczyć maszyn i pieca – jesteśmy otwarci na propozycje.

Podsumowując, Fajne Cafe żyje w zgodzie z naturą i to w każdym możliwym aspekcie. Jesteście dowodem, że ekologiczne ciasta istnieją. Zatem których produktów z waszej oferty należy obowiązkowo spróbować?

Wspomniana wcześniej Malinowa Chmurka otrzymała w 2020 roku nagrodę Marka Lokalna Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”. To na pewno pierwszy punkt do spróbowania, jeśli jeszcze ktoś nie próbował Malinowej Chmurki z Fajne Cafe. Jest wiele takich jak ta, ale ta jest nasza i jedyna z tak prestiżową nagrodą. Za miesiąc lub dwa, gdy miodu będzie już trochę, zaproponujemy również Miodownik z ekologicznym miodem zebranym z ekologicznie uprawianych kwiatów malin, borówek, truskawek i jabłoni. Na pewno wymyślimy coś jeszcze miodowego. Oprócz tych pozycji w ofercie Cukierni Surdel znajduje się kilkadziesiąt pozycji ciast – wszystkie są smaczne, zdrowe i ekologiczne.
W czasie letnich upałów warto też spróbować naszych rzemieślniczych lodów obecnych w stałej dostawie w każdej naszej kawiarni. Wciąż eksperymentujemy z nowymi smakami, których również wyprodukowaliśmy już kilkadziesiąt.

Posiadacie kilka kawiarni na Śląsku. Gdzie najbliżej można skosztować waszych specjałów?

Najbliżej to w Knurowie na ulicy Kapelanów Wojskowych 17a. Zapraszamy też do Szczygłowic (Aleja Pastów 8c), Pilchowic (ul. Damrota 1), Książenic (ul. Ks. Pojdy 91), Żernicy (ul. Leopolda Miki 6) i do Gliwic (ul. Plebiscytowa 1).