"Do zobaczenia na zielonych murawach nieba!" Wspominamy ks. Piotra Falińskiego

Żegnali go strażacy, leśnicy, a nawet piłkarze. Był proboszczem jednej z parafii powiatu gliwickiego. Odszedł w wieku 61 lat, ale pamięć o nim pozostała w wielu sercach.

Diecezja Gliwicka
Zmarł piotr faliński

Ksiądz, pasjonat, przyjaciel

W Uroczystość Wszystkich Świętych swoją modlitwą i pamięcią ogarniamy bliskie nam osoby, zwłaszcza te, które odeszły od ostatniego listopada. Jedną z nich był ksiądz Piotr Faliński. Zmarł w przeddzień Wigilii, 23 grudnia 2022 roku.

W czasie swojej duszpasterskiej służby pracował w parafiach św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, św. Antoniego w Tworogu, św. Bartłomieja w Gliwicach. Później został proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pławniowicach. Od 2002 roku przeniósł się do parafii św. Mikołaja w Rudnie. Swojego zaangażowania nie ograniczał do jednej miejscowości. Pracował z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Był również diecezjalnym kapelanem Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dobrze wspomina go wiele osób, instytucji oraz grup. Po śmierci kapłana ukazały się liczne kondolencje.

- Rodzinie, krewnym i znajomym pogrążonym w żałobie składamy wyrazy współczucia. Niech święty Florian czuwa nad Jego duszą - oznajmiali reprezentanci Technikum Leśnego w Brynku, gdzie uczył religii.
- Jego pasją była również piłka nożna. Na początku lat dziewięćdziesiątych ksiądz Faliński pełnił nawet funkcję trenera drużyny Nitron Krupski Młyn. Ponadto był wielkim i aktywnym kibicem Górnika Zabrze. Gdy tylko pozwalał mu na to czas, wspierał zespół z trybun stadionu im. Ernesta Pohla - wspominali członkowie Górnika Zabrze.
- Charyzmatyczny duchowny prowadził naszą drużynę w latach 1991-93. W tych latach był również wikarym w Tworogu. Zawsze miło wspominany przez starszych zawodników naszego klubu. Przez ostatnie lata był proboszczem w Rudnie oraz kapelanem strażaków diecezji gliwickiej. Obecny na wszystkich ważnych uroczystościach naszego klubu. Na 75-lecie klubu wygłosił kazanie w czasie mszy świętej. Drogi Przyjacielu do zobaczenia na zielonych murawach nieba! - dodali zawodnicy klubu Nitron z Krupskiego Młyna.
- Do krainy wiecznych łowów odszedł ks. Piotr Faliński - członek Koła Łowieckiego Daniel w Gliwicach. Kapelan, pasjonata. Oddany łowieckiej służbie zarówno w Okręgu PZŁ w Katowicach, jak również w Opolu - przypominali przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego Katowice.