Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach z ofertą na nowy 2024 rok. Znamy już plany na styczeń

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - Muzeum w Gliwicach od lat jest miejscem ciekawych spotkań, prelekcji i warsztatów dla różnych grup odbiorców. Spotkania są zróżnicowane tematycznie i przeznaczone dla osób w każdym wieku, w tym najmłodszych. Znamy już wstępne plany i harmonogram spotkań w styczniu. Wśród nowości m.in. cykl autorstwa doktora Sławomira Pastuszki.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprezentował noworoczne propozycje na styczeń 2024. Wśród propozycji znalazły się dwa nowe cykle - literacki i historyczny. Po pewnym czasie z nową tematyką wraca znany i ceniony na Śląsku judaista i historyk dr Sławomir Pastuszka, który poprowadzi cykl spotkań "Cmentarze żydowskie Górnego Śląska. Tajemnice, rarytasy, unikalne konteksty". Nowością jest także cykl spotkań z książką "Sefer klub". W zamierzeniu organizatorów będzie to klub dyskusyjny o przeczytanych wcześniej (to warunek uczestnictwa) lekturach.

  • 13 stycznia (sobota), godz. 15.00 - kontynuacja spotkań z podróżnikami Beatą i Pawłem Pomykalskimi. Spotkanie "Holandia - atrakcje kraju w depresji". Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
  • 14 stycznia (niedziela), godz. 12.00 - spotkanie Drejdel klubu "Na początku było słowo". Warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 3-12 lat, które poprowadzi Julia Krzyśków. Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, 605362594.
  • 18 stycznia (czwartek), godz. 18.00 - spotkanie: "Na wieczność oddał swoją duszę świętej Torze i poświęcił Bogu swoje życie" - groby konwertytów na judaizm na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska. Zajęcia poprowadzi dr Sławomir Pastuszka. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
  • 25 stycznia (czwartek), godz. 12.00-13.30 - spotkanie Sefer klubu z lekturą "Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu" Anny Bikont. Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl, 605362594.

Niezmiennie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich można odwiedzić wystawę stałą "Żydzi na Górnym Śląsku" oraz plenerową "Samarytanie z Markowej. Ulmowie - Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Nowością na ten rok jest wystawa czasowa "Zielony pamiętnik. Matka, córki i przyjaciółki", która potrwa do 30 czerwca.

Filmowe srody w mediatece stare polskie komedie foto 2

Może Cię zainteresować:

Filmowe środy w Sosnowcu. Mediateka zaprasza na stare polskie komedie. Znamy repertuar na styczeń i luty 2024

Autor: Szymon Karpe

02/01/2024

Valerjan Romanovski

Może Cię zainteresować:

Europejskie Miasto Nauki: w Katowicach zaczyna się Tydzień Zimna. Oto nasz subiektywny wybór jego atrakcji

Autor: Michał Wroński

01/01/2024

Podcasty o zydowskim dziedzictwie 01

Może Cię zainteresować:

Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza na "Podcasty o żydowskim dziedzictwie". To kolejny projekt edukacyjny tarnogórskich pasjonatów

Autor: Szymon Karpe

13/12/2023