Dr. Łukasz Szczygieł w wywiadzie dla MMK

Pandemia a problemy zdrowotne Knurowian? Redaktorka portalu Moje Miasto Knurów powstanowiła zapytać jednego z specjalistów w swoim fachu, jaką zauważył różnicę w tym nietypowym okresie. Dookoła ciągle słychać, jak Covid-19 odbija się na sercu czy na przykład płucach. Swoją wiedzą dzieli się z nami doktor Łukasz Szczygieł- Flebolog ( Dr Szczygieł).


7092 BBB1 C725 4 CB9 9315 AF372 F61 EC2 D

MMK: Jak wielki jest aktualnie problem u Pana pacjentów? Czy pandemia miała na problemy żylne jakiś wpływ? Jakie błędy ludzie najczęściej popełniają?

Ł.SZ.: Problem zakrzepicy jest znaczący, praktycznie co dzień-dwa konsultuję w ostatnich miesiącach pacjenta z zakrzepicą żylną w przebiegu Covid-19. Wysoka gorączka, niesprawność wywołana bólem związanym z neurologicznymi powikłaniami Covid, żylaki, przymusowa izolacja czyli brak ruchu - wszystko to sprzyja zakrzepicy i to widzę. Natomiast problem szczepień wywołujących zakrzepicę jest nad wyraz przeceniany czy medialnie rozdmuchany, mógłbym znaleźć może ze 3 pacjentów, którym jestem w stanie przypisać związek zakrzepicy ze szczepieniem, niezależnie od firmy produkującej szczepionkę. Najczęściej mechanizm jest ten sam jak w Covidzie, ból i gorączka po szczepieniu i pacjent przez kilka dni nie wychodzi z łóżka. Gorączka= odwodnienie, bezruch= pacjent jak w gipsie, razem= większe ryzyko zakrzepicy (a pacjent z gipsem dostaje zawsze leki p/zakrzepowe). Żylaki i pandemia? Pacjenci bali się przez kilka ładnych miesięcy przychodzić na wizyty i odraczali już zaplanowane zabiegi, więc stopień zaawansowania żylaków rośnie, pojawia się więcej obrzęków, zmian skórnych o typie wyprysku żylnego, częściej widuję zaniedbane rany o typie owrzodzeń żylnych, jest dużo pracy. Więcej, niż przed epidemią.

MMK: Rozumiem, że przede wszystkim ruch? Jaka forma aktywności najlepiej?

Ł.SZ.: Ruch każdy, zwłaszcza fitness cardio, a najlepszy to basen i szkoła tańca.

Za bardzo cenne informacje serdecznie dziękujemy naszemu lekarzowi Panu Łukaszowi Szczygieł, który niejednemu z nas pomógł.

Czas najwyższy wziąć na poważnie swoje zdrowie i zafundować organizmowi potrzebną dawkę ruchu. Otwarte siłownie, baseny czy szkoły tańca to jedne z wielu miejsc w Knurowie, gdzie można poprawić swoją kondycję, wspierając tym samym nasze ciało. Dobrym ćwiczeniem, jakim doktor poleca na swoim blogu, są górskie wędrówki. Pamiętajmy jednak, aby nie przeceniać swoich umiejętności i do wszystkiego podchodzić z zdrowym umiarem. Brak czasu to żadna wymówka- zapewniam! 😉

Źródło: portal Moje Miasto Knurów