Festiwal Miedzianka Po Drodze w Gliwicach. Niezwykły spacer, reportaż, poezja i teatr

Festiwal Miedzianka Po Drodze pojawi się w Bytomiu, a dokładnie w Ruinach Teatru Victoria oraz na Alei Przyjaźni. W programie niezwykły spacer Po Czwartej Przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim, lekcja poezji z Julią Fiedorczuk czy rozmowy z Łukaszem Drozdą i Anną Cieplak. Wystąpi Teatr Improwizowany Klancyk.

Teatr Miejski w Gliwicach
Ruiny teatru victoria

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze kolejny raz pojawi się w województwie śląskim. Spotkania festiwalowe będą krążyły wokół tematyki domu (gr. oikos). Wezmą w nich udział m.in. Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Mariusz Szczygieł oraz Urszula Zajączkowska.

- Połączymy dwa pojęcia, która dla wielu dziś stoją po dwóch stronach barykady, czyli ekologię i ekonomię. Oikologia (ekologia) to wiedza o domu. Oikonomia (ekonomia) to z kolei reguły panujące w danym domu. Przyjrzymy się temu, dlaczego tak się wydarzyło, że te pojęcia wylądowały na przeciwległych biegunach - wyjaśnia Filip Springer, organizator.

Miedzianka Po Drodze w Gliwicach. PROGRAM

W Gliwicach Miedzianka Po Drodze pojawi się w niedzielę, 27 sierpnia. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Ruinach Teatru Victoria i na Alei Przyjaźni.

 • 7:00 – 9:00 – spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim – wydarzenie we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. START: przystanek autobusowy Piwna.
 • 10:00 – 10:30 – (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Letniego Tarasu Ruin (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer).
 • 10:30 – 12:00 – Gliwice dla Schabika zapraszają na spacer architektoniczny Aleją Przyjaźni – wydarzenie we współpracy z Nowinami Gliwickimi oraz inicjatywą Gliwice dla Schabika.

Ruiny Teatru Victoria:

 • 12:00 – 13:15 – Julia Fiedorczuk, Szymon Opryszek, Filip Springer
 • 13:15- 14:30 – spotkanie z Sylwią Stano, prowadzi Weronika Wawrzkowicz.
 • 14:30 – 15:45 – spotkanie z Łukaszem Drozdą, prowadzi Filip Springer.
 • 15:45 – 17:00 – spotkanie z Iloną Wiśniewską, prowadzi Weronika Wawrzkowicz.
 • 16:00 – 17:30 – lekcja poezji z Julią Fiedorczuk.
 • 17:00 – 18:30 – Wydawnictwo Literackie zaprasza: premiera książki Anny Cieplak, prowadzi Sylwia Chutnik.
 • 19:00 – 20:00 – „Art Thinking” – kino letnie fundacji Deloitte i dyskusja o filmie.
 • 20:00 – 21:00 – spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk.
 • 21:15 – 22:00 – Latarnicy i Latarniczki – wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty.

Festiwal Miedzianka Po Drodze. Co to takiego?

Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - powiedział Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG w 2022 roku.

- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczył Filip Springer.

Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ma objazdową formę.

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022