Fundacja JSW konsekwentnie wspiera społeczność oraz przedsięwzięcia w Knurowie.

Fundacja JSW już od trzech lat wspiera lokalną społeczność zamieszkującą obszar działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Knurów jest jednym z wielu miast i gmin wspieranych przez fundację największej, europejskiej spółki wydobywającej węgiel koksowy.

JSW SA
JSW SA

Fundacja spółki posiadającej dwuruchową kopalnię na terenie administracyjnym naszego miasta, konsekwentnie wspiera przedsięwzięcia wnioskowane przez instytucje, organizacje, stowarzyszenia oraz samorząd. Wsparcie udzielane jest w czterech głównych obszarach: kultura i tradycja, wypoczynek i rekreacja, nauka i edukacja oraz zdrowie i bezpieczeństwo.

- W JSW chcemy być dobrymi sąsiadami. Głęboko wierzymy, że działania każdego przedsiębiorstwa powinny być oparte na uniwersalnych wartościach - odpowiedzialności, szacunku, pomocy i zaufaniu. Dla nas jest to równoznaczne z budowaniem relacji, które opierają się na partnerstwie. Nie dotyczy to jedynie biznesu, ale też współpracy społecznej - relacjonuje Jerzy Majchrzak, prezes Fundacji JSW.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej już trzeci rok z rzędu ma bezpośredni wpływ na poprawę zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Knurowa. W ramach wsparcia tego obszaru, darowizny otrzymały takie instytucje, jak Państwowa Straż Pożarna w Knurowie, Szpital w Knurowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Knurowie i Szczygłowicach oraz Stowarzyszenie WSPIERAMY. Pieniądze trafiły m.in na zakup nowego samochodu bojowego, który trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Knurowie.

- Bez pomocy samorządów i Fundacji JSW nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup tak nowoczesnego wozu bojowego, którego wartość znacznie przekracza milion złotych. Jest on pierwszym od kilkunastu lat nowym samochodem bojowym, jaki trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Knurowie. Dzięki niemu będziemy mogli szybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia i profesjonalnie udzielać pomocy - podkreśla zalety nowego pojazdu st. brygadier Roman Klecha, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Szpital w Knurowie oraz Ochotnicze Straże Pożarne, dzięki udzielonemu wsparciu mogły zakupić kosztowny, specjalistyczny sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia mieszkańców.

Wypoczynek i rekreacja


Emeryci, niepełnosprawni, przedszkolaki, uczniowie i sportowcy - to grupa beneficjentów korzystających z programów i projektów wspieranych od trzech lat przez Fundację JSW. Pomoc w zakresie tego obszaru ukierunkowana jest na wsparcie klubów sportowych, organizacji, szkół oraz samorządów, które organizują zajęcia sportowe, rekreacyjne oraz zapewniają wypoczynek beneficjentom wspieranych przedsięwzięć.

Fundacja JSW na przestrzeni trzech ostatnich lat, wspierała m.in takie podmioty jak Akademia Piłki Nożnej (APN), Miejskie Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Knurowie, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie w budowie placu zabaw dla osób z niepełnosprawnością na terenie Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie.

Nauka i edukacja


Beneficjentami tego obszaru są przede wszystkim szkoły oraz przedszkola, lecz fundacja wspiera również Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dofinansowanie pomogło w realizacji przedsięwzięć organizowanych przez Centrum Kultury w Knurowie, Miejskie Centrum Edukacji oraz UTW.

- Doposażenie placówek oświatowych w nowoczesne, specjalistyczne pracownie językowe, informatyczne, chemiczne, fizyczne, techniczne, czy też dla młodszych beneficjentów w place zabaw, to jedne z ważniejszych inicjatyw przyświecających działalności Fundacji JSW - tłumaczy prezes Fundacji JSW, Jerzy Majchrzak.

Kultura i tradycja

Darowizny w zakresie wsparcia projektów promujących kulturę i tradycję na terenach górniczych, służą jako dofinansowanie wydarzeń integrujących społeczności lokalne oraz śląskie tradycje ludowe. Należy jednak pamiętać, że renowacja miejsc kultu religijnego, zabytkowych obiektów, również zalicza się do tego obszaru działalności fundacji.

Fundacja JSW od początku swojego istnienia wspiera jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów integrujących społeczność osób niepełnosprawnych - Knurowskie Dni Integracji, przekazując na ten cel wysokie darowizny. JSW wspiera również projekty organizowane przez Centrum Kultury w Knurowie oraz Orkiestrę KWK Knurów.

czytaj więcej:

91260240 585 F 4 E1 F 94 D4 71 A8 EFBD53 CC

Obchody Święta Niepodległości w Knurowie....

1583 F5 C8 0378 4 FDB 81 FC F96 AEEFC9891

Piknik militarny w Knurowie. Kiedy? Gdzie?...

BF419 B98 4750 4 EE6 AF4 E F4 FF0 B355404

DEDIS zagra koncert w Knurowie!

Dworzec knurow

Pociągiem z Knurowa do Kołobrzegu już w tym...

Dni Knurowa

Dni Knurowa w 2022 roku? Dawid Kwiatkowski...

Zrzut ekranu 2021 09 18 o 18 19 34

Świętowali 60-lecie kopalni "Szczygłowice" i...

Szpital mck

Wtargnął do sanepidu bez maseczki