Gliwice w tym roku bez roweru miejskiego. Oferty były zbyt wysokie. „Miasto nie może sobie pozwolić na dalsze dokładanie do systemu”

Zbyt wysokie oferty sprawiły, że miasto zrezygnowało w tym roku z Gliwickiego Roweru Miejskiego. – Na wypożyczalnie rowerów trzeba będzie poczekać do czasu uruchomienia Roweru Metropolitalnego – podkreślają w gliwickim magistracie.

Pixabay
Rower miejski

Przetarg na organizację Gliwickiego Roweru Miejskiego w 2023 roku zakończył się bez rozstrzygnięcia. Nie wybrano żadnej oferty, ponieważ wszystkie przekroczyły zakładany w mieście budżet na ten cel. W 2023 roku na rower miejski przeznaczono niespełna 1,1 mln złotych, tymczasem najniższa oferta była wyższa o 369 tys. zł. – W trudnej sytuacji finansowej, w której znalazły się obecnie wszystkie samorządy w Polsce, Gliwice nie mogą sobie pozwolić na dalsze dokładanie do systemu. Zresztą nie tylko Gliwice – ze względu na wysokie koszty rower miejski zniknął też między innymi z Bielska-Białej, Kalisza, Poznania czy Rybnika – przypominają w gliwickim Urzędzie Miasta.

Jak zaznaczają urzędnicy, w zeszłym roku wpływy z Gliwickiego Roweru Miejskiego wyniosły 67 tysięcy złotych To 6 procent kwoty, jaką wydano na utrzymanie systemu. – W obecnej, wyjątkowo trudnej sytuacji ekonomicznej, miasto musi oszczędzać. Zmiany w prawie finansowym znacząco obniżyły dochody samorządów, co przy rosnących kosztach funkcjonowania miasta wymusza ograniczanie wydatków. Dlatego nie zdecydowano się na zwiększenie budżetu na rower miejski o ponad 30 procent – a o tyle więcej miasto musiałoby zapłacić, gdyby wybrało najniższą ofertę w tegorocznym przetargu – wyjaśniają w magistracie.

Rowerowe inwestycje i rozbudowa infrastruktury

Dziś w mieście jest ponad 126 km tras i dróg rowerowych, a także tzw. ciągów pieszo-rowerowych. Pieniądze, które miały być wydatkowane na organizację Gliwickiego Roweru Miejskiego zostaną przeznaczone na dalsze inwestycje, a także remonty infrastruktury rowerowej. Na te zadania miasto pozyskuje także środki z dofinansowania. W planach jest budowa kolejnych tras rowerowych, między innymi przy ulicach Toszeckiej, Strzelców Bytomskich i Portowej, między ul. Jesienną a Wschodnią czy wzdłuż obwodnicy zachodniej. Przebudowana ma zostać trasa przy ul. Mickiewicza. Zaprojektowane mają zostać również inne trasy rowerowe – np. z Gliwic do Pyskowic i Gierałtowic, a także kolejne odcinki trasy rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej.

Dodajmy, że – jak zapowiadają urzędnicy – miasto przystąpi do Roweru Metropolitalnego, na który postępowanie, w trybie zamówień publicznych, prowadzi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

2023 01 08 Gliwice by Night 0162

Może Cię zainteresować:

Takich Gliwic nie zobaczycie z ulicy. Nocne zdjęcia miasta zrobione dronem

Autor: Arkadiusz Nauka

09/01/2023

Dworzec PKP w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

W trakcie prac przed dworcem PKP odkryto nieznany obiekt. Oględziny przeprowadził archeolog

Autor: Martyna Urban

05/01/2023

czytaj więcej:

Baby Trend

Targi Dziecięce babyTrends już w ten weekend. Ogromne rabaty

Policja zw

Niezidentyfikowany statek powietrzny nad Chorzowem

Przedszkole knurów

Ruszyły szczepienia uczniów w Knurowie

Zrzut ekranu 2021 05 17 o 08 04 59

W Knurowie kolejne dni bez prądu. Sprawdź, gdzie

Pwik knurow

Odcięcia wody w Knurowie. Sprawdź gdzie

Chodnik knurow

Knurów miastem bez barier dla niepełnosprawnych?

Toaleta knuriw

Mieszkańcy oburzeni ciągłą niedostępnością...