Gliwicki PEC chce mieć w tym roku pozwolenie na budowę spalarni

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach ma już decyzję środowiskową pozwalającą ubiegać się o pozwolenie na budowę spalarni odpadów. Plan jest taki, aby do końca roku takie pozwolenie uzyskać – usłyszeliśmy w spółce.

M. Wroński
PEC Gliwice

Gliwicki PEC to jeden z kilku podmiotów w regionie przymierzających się do budowy spalarni odpadów komunalnych. Przymiarki do tej inwestycji trwają już od trzech lat, aczkolwiek na razie jeszcze nawet nie wbito łopaty.

- Nasz harmonogram przewiduje, że chcielibyśmy uruchomić instalację w roku 2027 – deklarował w zeszłym roku podczas jednego z posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce Krzysztof Szaliński, prezes PEC Gliwice. Jak zastrzegł ów harmonogram zostanie dotrzymany jeśli do końca 2022 r. spółce uda się uzyskać prawomocną decyzję środowiskową (decyzja taka została wydana już rok temu, ale została oprotestowana, co skończyło się tym, że sprawa trafiła najpierw do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego). Na razie wygląda na to, że szanse na ziszczenie się takiego scenariusza są.

- Park Zielonej Energii posiada decyzję środowiskową uprawniającą do ubiegania się o pozwolenie na budowę i plan jest taki, żeby do końca roku taką decyzję uzyskać – przekazała nam odpowiedzialna za kontakty z mediami w spółce Katarzyna Matczuk.

Fundusz oferuje dotacje i pożyczki. Ciepło z odpadów może ogrzać domy i mieszkania

Co istotne w kontekście inwestycyjnych planów gliwickiego PEC-u projekt Parku Zielonej Energii (jak oficjalnie określa się mającą powstać spalarnię) przeszedł pozytywnie ocenę formalną wniosku o dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (realizowany przez Fundusz program zakłada dotacje i pożyczki dla podmiotów planujących takie inwestycje)

- Nie spalamy po to, aby spalać. Spalamy, by uzyskać energię cieplną i elektryczną w kogeneracji – podkreślał przy okazji wspomnianego posiedzenia parlamentarnego zespołu Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW. Jak dodał, powołując się na dane Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, nawet 10 proc. zapotrzebowania na ciepło systemowe można by w Polsce pokryć spalając odpady.

Nie tylko w Gliwicach trwają przymiarki do budowy spalarni. Tyska spółka Instalmedia chciałaby postawić taką instalację w dzielnicy Wilkowyje (dostarczając ciepło do Mikołowa i Tychów), w Rudzie Śląskiej takie plany ma Węglokoks Energia i warszawska spółka Eneris, blok zasilany paliwem z odpadów zamierza również uruchomić Elektrociepłownia Będzin.

Spalarnia odpadów

Może Cię zainteresować:

Spalarnie odpadów planowane są w Tychach, Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Łaziskach Górnych

Autor: Michał Wroński

12/07/2022

Pojemnik na odpady Bytom

Może Cię zainteresować:

Raport ŚLĄZAGA o opłatach za śmieci na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. W tych miastach jest najdrożej

Autor: Michał Wroński

27/02/2023

czytaj więcej:

PEC Gliwice

Mniej metali ciężkich trafi do Bytomki. Co z zasoloną wodą?

PEC Gliwice

Śląski węgiel pozwolił utrzymać w ryzach podwyżki cen ciepła

Autostrada A4 fot GDDKIA 01

Zaczyna się remont na A4 w rejonie węzła „Ostropa”

Gliwice ul Bohaterów Getta

Szykują się nowe utrudnienia w centrum. Objazd DTŚ

6001 D881 16 AD 47 DE ACA2 843087649 E34

Knurów. Naprzeciwko bloków może powstać duży...

3437 DAED 2 C58 49 A9 A3 CB AA84 E3 B926 FB

Gmina Knurów wybuduje 44 mieszkania. Bloki...

DD7 E8 EC8 81 D6 4 C4 F BD08 8 D696 AF73296

W Knurowie powstanie strzelnica