Górnicy blokują tory i załadunek węgla w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Związkowa akcja potrwa 48 godzin we wszystkich 14 kopalniach PGG

Przez dwie doby górniczy związkowcy planują blokować tory i punkty załadunku węgla w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Akcja obejmie łącznie czternaście kopalń. Taką decyzję podjął sztab protestacyjno-strajkowy połączonych central związkowych - Solidarności, ZZG w Polsce, ZZ Kadra, ZZ Pracowników Dołowych i Sierpnia 80.

Solidarność Katowice
Blokada ruda2

Od 21 grudnia w Polskiej Grupie Górniczej trwa pogotowie strajkowe. Pierwszą, ostrzegawczą akcję blokowania wysyłki węgla związkowcy przeprowadzili przed świętami - 21-23 grudnia. Blokowany był głównie załadunek węgla wysyłanego do elektrowni.

Dzisiejsza akcja, to odpowiedź na brak reakcji zarządu PGG i strony rządowej na związkowe petycje. Przypomnijmy - górnicy domagają się wypłacenia rekompensaty za przepracowane weekendy lub wypłacenia jednorazowego świadczenia dla załogi. Od kilku miesięcy, wskutek niedoboru surowców energetycznych - górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, jednak fundusz płac w kopalniach PGG nie został zwiększony o kasę za pracę ponad normę.

Dzisiaj, czyli 4 stycznia 2021 roku, o godzinie 7.00 - w Kopalni Ruda Ruch Halemba - przy torowisku na ulicy Skośnej, górniczy związkowcy poinformowały o szczegółach akcji i dalszych planach, w tym o ewentualnym referendum strajkowym. Wsparcie protestu górników zapowiedzieli też rolnicy z AGROunii. Chcą dostarczyć m.in. żywność dla górników, którzy będą na torach.

czytaj więcej:

Zrzut ekranu 2022 02 1 o 14 40 06

W Knurowie ma powstać nowa droga. Urząd Miasta...

Szpital

Ile dzieci urodziło się w Knurowie w 2021 roku?...

Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu-Sląskiego NSZZ "Solidarność"

Kolorz: Należy wypowiedzieć lub zawiesić system...

Policja Knurów

Knurowianin znęcał się nad żoną. Został...

knurów

Ranking polskich miast pod względem jakości...

Zrzut ekranu 2021 05 31 o 11 14 16

Budżet Obywatelski - jakie pomysły mają...

Rondo focha

Kolejny pomnik w Knurowie. Mieszkańcy się...