Górnicy z Knurowa protestowali pod siedzibą TSUE w Luksemburgu. Zobacz zdjęcia

Górnicy z KWK "Knurów-Szczygłowice" wzięli udział w proteście pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz ambasadą Republiki Czeskiej w Luksemburgu. W obronie kopalni i elektrowni Turów protestowało dwa tysiące osób. Miasto przygotowało się na tę manifestację jak na wojnę. Zobacz zdjęcia!

W piątek, czyli 22 października 2021 roku pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbył się protest z udziałem dwóch tysięcy polskich pracowników, którzy protestowali w sprawie kontrowersyjnych decyzji sędziów TSUE dotyczących tymczasowego zamknięcia kompleksu Turów w Bogatyni.

Demonstracja "Solidarności" w Luksemburgu

Do Luksemburga, a nie do Brukseli zjechali dlatego, że właśnie tu znajduje się siedziba TSUE, czyli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A to wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów napsuł krwi związkowcom z "Solidarności".

- Jesteśmy tutaj (pod siedzibą TSUE w Luksemburgu - przyp. red.) jako reprezentacja! Ostrzegamy i dajemy wam czas do namysłu. Jeżeli nie, to podpalimy Europę, ale podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy dzisiaj decyzjami jednoosobowymi zamykają tysiące miejsc pracy i pozbawić chcą energii elektrycznej milionów Polaków – krzyczał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w trakcie demonstracji w Luksemburgu.

Dominik Kolorz: Będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej!

Przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w swoim wystąpieniu pod siedzibą TSUE w Luksemburgu stanowczo zaznaczył, że będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej.

- Niech sobie za przeproszeniem w d**ę wsadzą te wszystkie swoje postanowienia, bo my ich respektować nie będziemy! Jesteśmy suwerennym krajem, jesteśmy niezależnym samorządnym związkiem zawodowym "Solidarność", który bezprawia, zakazów i nakazów nie znosił. Nie znosimy nakazów i zakazów i respektować ich nie będziemy! Będziemy respektować, to co dzieje się w naszym kraju, a nie to, co narzuca nam Unia Niesprawiedliwości Europejskiej!- grzmiał Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"

Luksemburg uzbrojony przed manifestacją

Zapowiedzi licznej demonstracji zrobiły na władzach Luksemburga takie wrażenie, że zdecydowały się na uzbrojenie terenu wokół siedziby TSUE. Postawiono zasieki, bariery z drutem kolczastym, metalowe bramy, których pilnowali uzbrojeni po zęby policjanci, prawie jak przed meczem piłkarskim z udziałem chuliganów jako publiczności. Na ulicach można było zobaczyć transportery opancerzone policji.

Górnicy z Knurowa i Szczygłowic wzięli udział w proteście

Trzynastu członków NSZZ "Solidarność" z KWK "Knurów-Szczygłowice" wzięło udział w proteście pod siedzibą TSUE oraz ambasadą Republiki Czeskiej w Luksemburgu. Zobacz zdjęcia z Luksemburga.


czytaj więcej:

Zrzut ekranu 2022 01 19 o 13 09 54

W Knurowie na osiedlu Wojska Polskiego...

JSW siedziba

Pracownicy z grupy kapitałowej JSW dostaną...

awaria prądu knurów

Knurów: Dziś wystąpi duża awaria prądu. Jutro,...

Lidl

Lidl na starym mieście zostanie zamknięty. Powód?

E9874 F90 0 D3 A 4413 B29 E 633 A91 B48 FDD

W Knurowie powstanie kolejny sklep Pepco....

5600 A2 D8 1 F01 4427 8 F16 2 B5 A24 B2 D95 D

Gmina Knurów sprzedaje działki budowlane....

73010435 2466144776794380 1685269240518541312 n

Będą wycinać lasy w Knurowie