Inwestycje w Knurowie na rok 2021

Jakie inwestycje czekają Knurów w 2021 roku?
136704713 3602083883200458 6324543400063704362 n

Mając na uwadze epidemie koronawirusa, Knurow podobnie jak inne samorządy w Polsce i na świecie, stanął w tym roku przed trudnym zadaniem opracowania projektu budżetu miasta. Mimo tego, gmina Knurów przygotowała projekt zakładający wydatki z budżetu miasta w kwocie 38,671,163 złotych.

Jak wiadomo największą wartością dla miasta są ludzie, dlatego mówiąc o inwestycjach zaczniemy od mieszkań, gdzie jedną z ważniejszych inwestycji na początku 2021 roku w Knurowie było oddanie do użytku dwóch budynków mieszkalnych w najstarszej dzielnicy Knurowa. Do dyspozycji nowych lokatorów, przy ul. Pocztowej oddano łącznie 34 mieszkania. W każdym z bloków 11 mieszkań dwupokojowych i 6 mieszkań trzypokojowych, o powierzchni użytkowej od 49,30 m2 do 72,00 m2. Inwestycja została wykonana przez MTBS w Tarnowskich Górach i wyniosła 11,2 mln złotych.

W tym roku powinni wprowadzić się pierwsi lokatorzy do nowo powstałych budynków mieszkalnych przy Alei Lipowej. Inwestycja realizowana przez dewelopera Dombud S.A., składa się z 2 budynków wielorodzinnych w których łącznie znajduje się 160 lokali mieszkalnych o powierzchni od 44 do 73 m². Budynki posiadają do 5 kondygnacji wraz z parterem, oraz 1 kondygnację podziemną. Warto dodać, że segmenty będą ze sobą połączone ciągiem podziemnych garaży, a do każdego mieszkania będzie przynależeć komórka lokatorska. Dodatkowym atutem większości mieszkań parterowych jest możliwość zaadaptowania tarasów. Cena za metr kwadratowy mieszkania będzie zaczynać się od 4941 złotych.

Ważną inwestycją dla mieszkańców osiedla Wojska Polskiego II oraz korzystających z boisk i Hali Sportowej MOSiR-u będzie zakończenie prac związanych z remontem Alei Lipowej, które przewidziano na koniec maja 2021 roku. W ramach realizacji zadania, miasto Knurów zleciło wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej wraz z podbudową, nowej kanalizacji deszczowej oraz wymianę ponad 50 latarni wzdłuż ulicy. Nie tylko kierowcy samochodów osobowych mają powód do radości. Rowerzyści mogą odetchnąć z ulgą, bowiem inwestycji towarzyszy budowa ścieżki rowerowej o długości 391 m wraz z modernizacją ciągu pieszego na odcinku 895 m.

Na powyższą inwestycje gmina Knurow pozyskała 2 205 725,87 zł w ramach rządowego programu pn. Fundusz Dróg Samorządowych. Natomiast 575 581 zł wpłynęło do budżetu gminy Knurów w ramach wsparcia udzielonego przez Górnośląsko- Zagłębiowskią Metropolię, z Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Zadanie realizuje MOSTOSTAL Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka Akcyjna z Gliwic.

Do jednej z najważniejszych inwestycji, która powinna zostać oddana do użytku wiosną br.możemy zaliczyć budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Kosmonautów.Średnica zewnętrzna ronda wyniesie 40 m, a wewnętrzna 24 m. W ramach realizacji budowy ronda pojawi się nowe, wydajniejsze oświetlenie jezdni, a wzdłuż ul. Szpitalnej powstanie nowy chodnik oraz ścieżka rowerowa. W założeniach zaplanowano również przebudowę istniejących chodników oraz zjazdów. Wzdłuż ul. Szpitalnej wybudowane zostaną 34 nowe miejsca parkingowe przeznaczone dla samochodów. Warto dodać, że w rejonie ul. Szpitalnej zostanie zbudowana oraz przebudowana kanalizacja deszczowa. Wartość całej inwestycji oszacowano na ponad 6 mln złotych. Warto dodać, że na budowę ronda w tym miejscu czekało wiele mieszkańców.

Poprosiliśmy radnego Artura Soche o komentarz dot. planowanych inwestycji w mieście Knurów:

— Jeśli chodzi o wydatki gmina zamierza wydać 38 671 163 zł. Tak jak mówiłem na sesji ta prognoza wydaje się bardzo obiecująca. Plany takie jednak muszą mieć pokrycie w planowanych dochodach, a o te raczej musimy się martwić. Nie chciałbym tutaj absolutnie straszyć mieszkańców ale tylko zwrócić uwagę na tendencję wyludniania się naszego miasta a co za tym idzie wpływów z podatku PIT oraz braku napływu przedsiębiorców a co za tym idzie wpływów z tytułu podatku CIT.Jest jednak światełko, że ta tendencja się znacznie zmieni. Mam tu na myśli ewentualny napływ do mieszkań, nowych mieszkańców do nowo wybudowanych budynków przy ulicy Dworcowej, Witosa, budynku wielorodzinnego w okolicy ulicy 26 Stycznia i innych na osiedlu 4 Pory Roku. Wydaje mi się, że Knurów zamieszkuje w większości starsze pokolenie i powinniśmy zadbać o to aby to młodzi ludzie chcieli w nim pozostać. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, mam dobrą nowinę. Doradca specjalny KSSE Michał Dąbrowski podał mi, że firma Aqua Marine kończy już etap projektowania i będzie na etapie wystapienia o pozwolenie na budowę. Pierwsze prace więc powinny się zacząć w połowie roku. Firma będzie chciała wykorzystać technologię firmy Steico. Jest również duże zainteresowanie dwoma innymi działkami ze strony innych podmiotów. Jak więc faktycznie będą wyglądały wydatki w roku 2021 się dopiero okaże. Z racji tego, że jestem mieszkańcem Starego Knurowa mogę tylko mieć nadzieję, że wszystkie te plany związane z rewitalizacją tego rejonu uda się zrealizować. - mówi radny Artur Socha.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, informujemy, że w 2021 roku w Knurowie zostaną rozpoczęte takie inwestycje jak m.in:

 • Zakończenie I etapu termomodernizacji zabytkowych budynków Knurowa
 • Budowa drogi pożarowej prowadzącej do MSP 7 w Knurowie
 • Przebudowa sali gimnastycznej oraz zagospodarowanie terenu wokół ZSP 3
 • Modernizacja MSP 4
 • Przebudowa bocznych ul. Jęczmiennej
 • Przebudowa ul. Lotników II
 • Budowa oświetlenia na osiedlu Farskie Pola
 • Przebudowa kanalizacji sanitarnej w ul. Konopnickiej
 • Termomodernizacja budynku przy ulicy Koziełka 49 z wymianą pieca gazowego
 • Termomodernizacja zabytkowych budynków Starego Knurowa z likwidacją źródeł niskiej emisji
 • Budowa windy zewnętrznej oraz podjazdów w MSP9
 • Modernizacja kotłowni w MSP1

Zdjecie: Z. drona Rafał Grzegorz