Jacek Sasin przyjedzie do Katowic. Przedstawi związkowcom nowego wiceministra górnictwa

Jacek Sasin przyjedzie do Katowic. Ma mu towarzyszyć Piotr Pyzik, powołany niedawno na podsekretarza stanu do spraw górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Spotkają się z przedstawicielami związków zawodowych.

Ministerstwo Aktywów Państwowych
Cf7b22f0 5892 4ea1 934b 3bbccae4a82e

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin przyjedzie do Katowic w środę, 24 listopada. Na godz. 10.00 zaplanowano spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, w którym ma wziąć udział m.in. szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, nowy wiceminister do spraw górnictwa Piotr Pyzik oraz przedstawiciele związków zawodowych, czyli sygnatariusze umowy społecznej dla górnictw

"Rozmowy będą dotyczyły sytuacji w górnictwie i pomocy publicznej dla kopalń" - informuje Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

Polska Grupa Górnicza stoi na skraju bankructwa

Związkowcy od dłuższego czasu nalegali na spotkanie z Jackiem Sasinem, ponieważ są niezadowoleni z powodu braku postępu w realizacji umowy społecznej dla górnictwa. Przypomnijmy, że to dokument, który zakłada wygaszenie ostatniej kopalni węgla kamiennego w 2049 roku, a także osłony socjalne, gwarancje zatrudnienia, dopłaty do wydobycia czy wsparcie dla transformacji województwa śląskiego.

"Bez wstępnej zgody na prenotygikację umowy społecznej od stycznia spółki węglowe nie będą mogły otrzymywać subsydiowania z budżetu państwa, co grozi ich płynności finansowej" - ostrzegają związkowcy z WZZ "Sierpień 80".

Z resztą Polska Grupa Górnicza już stoi na skraju bankructwa, a problemy będą się jedynie pogłębiały.

Jacek Sasin przedstawi związkowcom nowego ministra

Podczas środowego spotkania Jacek Sasin przedstawi związkowcom Piotra Pyzika - nowego wiceministra do spraw górnictwa. To były poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gliwic, którego nominacji na to stanowisko mało kto się spodziewał.

Ja myślę, że we wszystkich kościołach powinni w dzwony uderzyć, że Piotr Pyzik zostanie wiceministrem do spraw górnictwa. (...) Kiedyś była taka zasada, że jak miało się do zakomunikowania królowi jakąś złą nowinę, to wysyłało się takiego gościa, którego nikt nie żałował. Ja myślę, że minister Piotr Pyzik ma właśnie taką rolę do spełnienia - powiedział w Radiu Piekary Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

- O Piotrze Pyziku nie mogę zbyt wiele powiedzieć, bo go nie znam. Nie znam jego kompetencji, wiem tylko tyle, że jest z Gliwic. Szerzej będę mógł się wypowiedzieć dopiero po spotkaniu z nim. - komentował Bogusław Hutek, szef Górniczej Solidarności.


czytaj więcej:

263455215 589023558839037 2969923557133439804 n

Spór o drugi oddział specjalny w MP nr 13 trwa....

Rams

Mieszkańcy złożyli życzenia prezydentowi...

Wsparcie seniorów

Chcesz mieć realny wpływ na pomoc najuboższym w...

People 2561226 1280

Radny z Knurowa prowadził po alkoholu. Został...

Delegacja sląska

Współpraca Śląska i Nadrenii Północnej-Westfalii

Zrzut ekranu 2021 05 21 o 08 42 14

Waldemar Dombek dołączyć do IRRS

Dziedzic

Tłumy kibiców maszerowało ulicami Knurowa. O co...