Jak home staging może pomóc w szybszej sprzedaży czy najmie nieruchomości? Czym charakteryzuje się usługa i kto ją wykonuje?

Sprzedaż mieszkania może trwać miesiącami, jeśli właściciel nie zadba o odpowiednią estetykę wnętrza oraz wykonanie atrakcyjnych zdjęć na portale ogłoszeniowe. Aby skrócić czas potrzebny do znalezienia potencjalnego nabywcy czy najemcy, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Tu pojawia się pytanie - jak home staging może pomóc i czym charakteryzuje się ta usługa?

Adobestock 227656591

Home staging - kto się nim zajmuje?

Usługa jaką jest home staging dotyczy przygotowania domu czy mieszkania do sprzedaży w taki sposób, by zwiększyć jego wartość rynkową bądź też przynajmniej estetykę wnętrza. Takimi zmianami może zająć się profesjonalista, czyli home stager. To osoba, która przeprowadzi niezbędne zmiany w aranżacji wnętrza. Pomogą one w szybszej sprzedaży czy najmie mieszkania. Jednocześnie warto podkreślić, że nie muszą być bardzo kosztowne, a sama usługa jest znacznie tańsza od projektowania wnętrz. Realizacja usługi jest też dużo szybsza, wręcz błyskawiczna. Home stager może obejrzeć mieszkanie i wskazać, co powinno zostać zmienione. Czasami może być to np. przeorganizowanie przestrzeni poprzez zmianę umiejscowienia poszczególnych mebli, czy też usunięcie niektórych. Koszty nie muszą być duże i przede wszystkim obejmują wymianę tego, co jest zużyte czy zniszczone. Może to dotyczyć choćby słuchawki prysznicowej w łazience czy kranu. Oczywiście można też dokonać napraw, choćby w postaci przykręcenia poluzowanych uchwytów czy klamek albo przemalować wnętrze na neutralne kolory. Przede wszystkim lista zakupów powinna być dostosowana do klienta docelowego, do którego kierowana jest oferta sprzedaży mieszkania. Należy zatem uwzględnić jego potrzeby. Tutaj bardzo istotna jest znajomość rynku nieruchomości. Stąd warto home staging powierzyć profesjonaliście. Należy wiedzieć, że można skorzystać z konsultacji online i samymi zmianami zająć się samodzielnie, na podstawie projektu zakupowego przygotowanego przez home stagera. Jednak gdy nie ma się na to czasu, warto wszystkie prace od listy zakupów, przez ich realizację, aż po dokonanie zmian w aranżacji powierzyć home stagerowi.

Na czym polega home staging krok po kroku i jak wpływa na zmianę wartości mieszkania?

Staging a home obejmuje wszystkie metody, które mogą pomóc zwiększyć wartość czy estetykę mieszkania czy domu wystawionego do sprzedaży bądź najmu. Najlepiej zacząć od gruntownego sprzątania. Warto zadbać o usunięcie wszelkiego kurzu, także z zakamarków i lśniącą powierzchnię szklanych i połyskujących blatów. Trzeba też umyć podłogi. Następnie można przejść do detali. Konieczne jest usunięcie osobistych pamiątek, co może dotyczyć dyplomów zawieszonych na ścianach czy też fotografii umieszczonych w ramkach. Należy je zastąpić neutralnymi dekoracjami, co może obejmować nowoczesną grafikę w antyramie czy też świece zapachowe umieszczone na komodzie. Starą czy sfatygowaną tapicerkę sofy czy narożnika można przesłonić nową narzutą i dodać jeszcze dekoracyjne poduszki. Jeśli budżet na to pozwala, to oczywiście można wymienić dany mebel na nowy. Wszelkie dokonane zmiany, zwłaszcza te bardziej kosztowne, mogą zwiększyć wartość mieszkania. Profesjonalny home staging pozwala na zwiększenie wartości nieruchomości nawet do 40%. Po dokonaniu zmian home stager może wykonać jeszcze zdjęcia, które zostaną potem umieszczone na portalu ogłoszeniowym. W tym przypadku istotne znaczenie ma także zadbanie o jakość oświetlenia. Należy zastosować ciepłe oświetlenie LED, które może sprawić, że mieszkanie będzie się prezentować bardziej przytulnie, ale i wyposażenie zyska pod względem wizualnym. Dzięki temu na pewno zwiększy się ilość zainteresowanych kupnem czy najmem danej nieruchomości.