Jak wygląda przejazd z rowerem w pociągach Kolei Śląskich?

Stało się, w końcu nastał upragniony maj. Co za tym idzie, Ślązacy mogą korzystać z uroków pięknej pogody. Jedni wybierają spacer, zaś inni aktywną, weekendową wycieczkę, przecież ścieżek pieszych czy rowerowych w województwie śląskim jest pod dostatkiem. Niemniej, na wybrane miejsce trzeba dojechać. Cóż, podróż autem to wygoda, ale nie każdy samochód pomieści rower. W takiej sytuacji, wybawieniem może okazać się przejazd pociągiem. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak wygląda przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich? Szczegóły poniżej.

Jak wygląda przejazd z rowerem w pociągach Kolei Śląskich

W pociągu z rowerem – o czym należy pamiętać?

Temperatura za oknami sprzyja częstszym wycieczkom rowerowym, to fakt. Nic więc dziwnego, że wielu pasażerów pragnie podróżować pociągiem KŚ razem ze swoim rowerem. O czym powinni pamiętać, wsiadając do taborów KŚ? Po pierwsze, przewóz rowerów w pociągach KŚ jest płatny. Po drugie, przewoźnik nie posiada systemu rezerwacji miejsc. Co za tym idzie, pasażerowie nie mogą wcześniej zgłaszać chęci przewozu roweru. Po trzecie, w taborach Kolei Śląskich wyznaczono specjalne miejsca na przewóz od 3 do 8 rowerów. Warto podkreślić, że ta liczba może ulec zmianie. Jak to możliwe? A no, dzięki decyzji drużyny konduktorskiej. Oczywiście, pod pewnymi warunkami.

Większa liczba rowerów w pociągu? To możliwe!

Zgadza się. O przewozie większej liczby rowerów decyduje drużyna konduktorska, oczywiście pod jednym warunkiem. Jakim? A no, że nie zachodzą jakieś szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru (np. w przypadku dużej frekwencji podróżnych) i jego swobodne ustawienie w pociągu. Podróżny może przewieźć jeden niezłożony i nieopakowany rower, w tym rower trójkołowy. Warto mieć na uwadze, że przewóz roweru w pociągach KŚ nie może:

  • utrudniać przejazdu innym podróżnym,
  • narażać na szkodę osób trzecich lub ich mienia,
  • powodować zanieczyszczenia i uszkodzenia wagonu.

Każdy rower powinien być przewożony w pociągu w odpowiedniej części, przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu, dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. Nie można zapominać, że to właśnie podróżny odpowiada za swój rower. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak wygląda przewóz roweru w zastępczej komunikacji autobusowej (tzn. ZKA)? Niestety, podróżujący nie mają możliwości przewozu swoich rowerów w ZKA. Wyjątkiem od tej reguły są specjalne pojazdy do tego przeznaczone (np. cyklobus, autobus z bagażnikiem rowerowym, pojazdy niskopodłogowe, w których rower nie utrudnia poruszania się po pojeździe).

Czy istnieje jakaś opłata za przewóz roweru?

Owszem, istnieje. Pasażerowie podróżujący z rowerami są zobowiązani do uiszczenia opłaty za przejazd oraz opłaty za przewóz roweru, zgodnie z obowiązującym Cennikiem (C-KŚ) – Dział IV Taryfy przewozowej (TP-KŚ). Co do samej odprawy osób podróżujących z rowerem, to dokonuje się jej w trakcie kontroli, bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu. W przypadku odmowy zapłacenia należności za przewóz roweru, personel pokładowy nalicza opłatę dodatkową za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy, określoną w ww. Cenniku (C-KŚ), Rozdział 9 – Opłaty dodatkowe.

Co wydaje się na odpłatny przewóz roweru?

Dobre pytanie. Warto podkreślić, że podróżujący z rowerem może bezpłatnie przewieźć jeden złożony i opakowany rower. Jeżeli chodzi o odpłatny przewóz roweru, to wydaje się na niego:

  • bilet jednorazowy za przewóz roweru pod opieką podróżnego – łącznie lub do okazanego biletu na przejazd. Bilet jest ważny z biletem na przejazd, do którego został wydany,
  • bilet sieciowy miesięczny za przewóz roweru pod opieką podróżnego – ważny w pociągach uruchamianych przez przewoźnika KŚ – wystawiany imiennie dla osoby, która zamierza przewozić rower.

Jedno jest pewne, mieszkańcy Śląska, którzy lubią aktywnie spędzać czas, powinni zaplanować swoją rowerową wycieczkę i skorzystać z przejazdów w pociągach Kolei Śląskich. Oczywiście, póki pogoda dopisuje.

Zestawienie liczby miejsc do przymocowania roweru w poszczególnych typach pojazdów, obrazuje poniższa tabela:

tabela z rozpiska miejsc koleje śląskie

Koleje Śląskie – podróżowanie z rowerem? To możliwe!
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER

czytaj więcej:

KOLEJ NA BESKIDY 2023 apla na strone 2

Wycieczki po górach dla pasażerów Kolei Śląskich

Rzecznik prasowy Kolei Śląskich Maciej Zaremba

Oświadczenie Kolei Śląskich

KŚ przywracają połączenia kolejowe do Bogumina

KŚ przywracają połączenia kolejowe do Bogumina

Pociąg Katowice

Koleje Śląskie obniżają ceny biletów na 5 trasach

Koleje Śląskie Ligota Katowice 1

Koleje Śląskie ogłosiły rekrutację na stanowisko wiceprezesa

Pociąg Kolei Śląskich

Zmiana taryfy Kolei Śląskich od 16 maja. Sprawdź

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź