Jest umowa na projekt odbudowy linii kolejowej w Pyskowicach

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie linii, która połączy stację Pyskowice z centrum miasta. Odbudowa 3 kilometrów torów pozwoli mieszkańcom Pyskowic po przeszło 20 latach przerwy ponownie dojechać pociągiem do Gliwic, czy Katowic.

fot. PKP PLK
Stacja Pyskowice

Poza reaktywacją zelektryfikowanej linii inwestycja obejmuje także odbudowę stacji Pyskowice Miasto. Jak podaje PKP PLK powstanie peron o długości 200 m. Obiekt będzie wyposażony w wiatę, ławki, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. W obrębie stacji pojawić mają się także stojaki na rowery.

Prace projektowe mają trwać do roku 2026, natomiast sama budowa przewidziana jest na lata 2026 – 2029. Całość zadania (prace projektowe i budowlane) kosztować ma 94 mln zł.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach rządowego programu Kolej Plus (przy czym finansowo dokłada się do tego też Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia). Na terenie całego województwa śląskiego do roku 2029 (bo takie są ramy czasowe tego programu) w ramach Kolei Plus zrealizowanych ma zostać osiem inwestycji - jest wśród nich m.in. odbudowa połączenia kolejowego do Jastrzębia Zdroju oraz linii z Bielska Białej do Skoczowa. W sumie (razem z umową dotyczącą zadania w Pyskowicach) podpisano już pięć umów z wykonawcami prac projektowych.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Ruda Chebzie

Może Cię zainteresować:

Metropolia dokłada się do inwestycji w Kolei Plus. Zapłaci też za kursowanie pociągów

Autor: Michał Wroński

05/12/2022

Stacja Skoczów

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowę na odbudowę linii kolejowej z Bielska-Białej do Skoczowa

Autor: Michał Wroński

03/10/2023