Katarzyna Kuczyńska-Budka nową prezydent Gliwic. Zdecydowało zaledwie 540 głosów. Komentatorzy zgodni: To koniec epoki Zygmunta Frankiewicza

Kuczyńska-Budka nową prezydent Gliwic. Pierwszy raz od dekad władzę w mieście przejmie ktoś spoza ekipy Zygmunta Frankiewicza. Komentatorzy zgodnie przyznają, że w Gliwicach skończyła się pewna epoka.

Kuczynska budka

Katarzyna Kuczyńska-Budka nową prezydent Gliwic

Wynik drugiej tury wyborów prezydenckich w Gliwicach:

  1. Katarzyna Kuczyńska-Budka (Koalicja Obywatelska) - 50,56% (24 520 gł.)
  2. Mariusz Śpiewok (Koalicja dla Gliwic) - 49,44% (23 980 gł.)

Takie wyniki oznaczają, że o wyniku wyborów zadecydowało zaledwie 540 głosów. Śpiewokowi udało się nadrobić spory dystans, jaki dzielił go od Kuczyńskiej-Budki po pierwszej turze 7 kwietnia. W porównaniu z tamtymi wynikami, Kuczyńska-Budka uzyskała 831 głosów więcej, a Śpiewok 6919.

- Razem zmienimy Gliwice na lepsze. Bardzo wszystkim dziękuję - napisała w swoich mediach społecznościowych prezydent-elekt.

Wielka zmiana w Gliwicach. Koniec epoki Zygmunta Frankiewicza

Na wielką zmianę w Gliwicach zanosiło się już 7 kwietnia. Kuczyńska-Budka pozostawała faworytką drugiej tury, choć ostateczne wyniki wskazują, że liczył się dosłownie każdy głos. Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą poparcia Śpiewokowi udzielił kandydat PiS Łukasz Chmielewski, który w wyścigu o prezydencki fotel w Gliwicach zajął trzecie miejsce (20,01%). Kajetan Gornig, z czwartym wynikiem (9,75%), poparł z kolei Kuczyńską-Budkę.

Komentatorzy i obserwatorzy śląskiej sceny politycznej są zgodni: po 31 latach zakończyła się epoka Zygmunta Frankiewicza. Jego poparcie i ,,namaszczenie" nie wystarczyły do wygrania wyborów. Po ponad trzech dekadach rządów w mieście tej samej ekipy, gliwiczanie opowiedzieli się za zmianą.

Katarzyna kuczynska budka2

Może Cię zainteresować:

Dziennikarka, rzeczniczka, urzędniczka. Długa droga Katarzyny Kuczyńskiej-Budki do prezydentury w Gliwicach

Autor: Michał Wroński

22/04/2024

Katarzyna kuczynska budka

Może Cię zainteresować:

Katarzyna Kuczyńska-Budka nową prezydent Gliwic. To największa zmiana tych wyborów, bo aż po 31 latach

Autor: Marcin Zasada

21/04/2024

Wybory Lokal wyborczy

Może Cię zainteresować:

Zakończyła się II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na Śląsku i w Zagłębiu

Autor: Michał Wroński

21/04/2024