Kierunek GZM przygotowuje się do kolejnej edycji. Co ciekawego będzie się działo w Gliwicach?

Przed nami wielki festiwal Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pod koniec czerwca w wielu miejscach będzie można wziąć udział w ciekawych atrakcjach. Gdzie warto się wybrać?

Kierunek GZM
Kierunek gzm gliwice

Kierunek GZM 2024

Metropolia ma już siedem lat. Zbliża się jej kolejne święto. W weekend od 28 do 30 czerwca gminy oraz miasta zaprezentują swoje atrakcje, walory i ciekawostki. W projekcie weźmie udział 41 samorządów. Dla zainteresowanych przygotowano aż 178 wypraw.

- Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób - zapraszają organizatorzy.

Jakie atrakcje w Gliwicach?

PreZero Arena Gliwice. Zaglądamy w niedostępne miejsca

29 czerwca, 10:00, 12:00

Arena Gliwice jest dobrze znana mieszkańcom, ale jednocześnie dostępna w ograniczony sposób. Zabierzemy mieszkańców tam, gdzie na co dzień nie mają wstępu. Dzięki temu lepiej zrozumieją, jak funkcjonuje to miejsce. Pokażemy od kuchni, ile pracy trzeba włożyć, by odbyła się impreza.

Zapisy: rozpoczną się wkrótce.

Rycerskie Gliwice

29 czerwca, 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

Opowiemy o tym, dlaczego powstały Gliwice i jak wyglądało miasto w tamtych czasach. Poszukamy śladów dawnych murów miejskich oraz zobaczymy, co przetrwało z Bramy Czarnej i Białej, którymi można było dostać się do miasta. Przewodnik opowie o dziejach ulic na gliwickim starym mieście: skąd się wzięły ich nazwy, jakie pełniły funkcje i jakie zmiany zaszły przez wieki. Wyjaśnimy, gdzie znajdował się zamek rycerski i co tak naprawdę znajdowało się w Zamku Piastowskim.

Rezerwacja: mailowo pod adresem: projekty@ckvictoria.pl oraz telefonicznie pod numerem telefonu +48 32 444 28 12 wewn. 14 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00).

Nie tylko Baildon – cmentarz hutniczy, Gliwice i opowieści o ojcach przemysłu

30 czerwca, 10:00

Cmentarz Hutniczy nadal jest miejscem mało znanym, mimo że spoczywa na nim wiele osób, które przyczyniły się do rozwoju miasta w XIX wieku. Wiele z tych osób działało również w miejscowościach ościennych. Cmentarz przez wiele lat był zdewastowany. Stopień jego dewastacji był zatrważający – o urodzie tego miejsca stanowiły piękne żeliwne nagrobki, dzieło tutejszej odlewni – wszystkie (poza nagrobkiem Baildona, który "zabezpieczono" na terenie GZUT-u) padły łupem złomiarzy.

Zapisy: mailowo pod adresem: redakcja@slazag.pl.

Kapielisko lesne zacisze knurow

Może Cię zainteresować:

Knurów przygotowuje się do rozpoczęcia wakacji. Kiedy otworzy się kąpielisko?

Autor: Urszula Gołkowska

13/06/2024

Pyskowice polkolonie dzieci

Może Cię zainteresować:

Wakacyjne przygody w Pyskowicach. Biblioteka zaprasza dzieci na letnie zajęcia

Autor: Urszula Gołkowska

08/06/2024