W JSW wrze... czy pomniejszona kwota czternastej wypłaty górników wróci na ich konta?

Reprezentatywne Związki Zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie zgadzają się na okoliczności, kiedy to poprzez błędy popełnione przez ministerialnych urzędników, pracownicy tracą wypracowane w 2021 roku wynagrodzenie na skutek niekorzystnych i krzywdzących zmian podatkowych wynikających z tzw. Polskiego Ładu.

JSW SA
JSW SA

18 lutego 2022 roku do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynęło pismo przygotowane przez liderów najliczniejszych i najbardziej zorganizowanych związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w sprawie niekorzystnych zmian podatkowych, które skutkowały pomniejszeniem czternastej wypłaty pracowników spółki o wielkość ok. 1000 złotych.

Związkowcy z JSW biją na alarm i żądają wypłaty różnicy...

Związkowcy z Reprezentatywnych Związków Zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w imieniu pracowników spółki na mocy ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych żądają o nadpłatę wyliczonej różnicy między czternastą pensją wypłaconą w lutym ubiegłego roku, a tą wypłaconą w lutym tego roku, która została spowodowana zmianą zasad podatkowych. Związkowcy zaznaczają, że przy wyliczeniu należy uwzględnić wsrost wynagrodzeń w JSW SA, który miał miejsce w 2021 roku.

- Dopiero co wynegocjowaliśmy porozumienie płacowe, a już wszystkie korzyści płynące z jego zapisów zostały zaprzepaszczone. Przez źle przygotowany Polski Ład górnicy "oddali" państwu wszystko to, co wcześniej zyskali. A nie muszę chyba dodawać, że cały czas zmagamy się z inflacją, co tylko spotęgowało negatywny efekt przepisów Polskiego Ładu. Znowu okazało się, że mądry Polak po szkodzie, ale my tego tak nie zostawimy. Nie damy uszczuplić domowych budżetów pracowników JSW! - grzmi Sławomir Kozłowski, przewodniczący ZOK NSZZ "Solidarność" w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA

Górnicza Solidarność żąda o pilne spotkanie z Ministerstwem Finansów

Bogusław Hutek, czyli Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" skierował pismo do Ministerstwa Finansów z prośbą o pilne spotkanie w celu omówienia negatywnych konsekwencji reformy systemu podatkowego w ramach tak zwanego Polskiego Ładu dla pracowników sektora górnictwa węgla kamiennego.

- Zwracamy uwagę, że nowe rozwiązania podatkowe uderzają w liczne grupy społeczne czy zawodowe, jednak górnicy są tą grupą, która odczuwa je w sposób szczególny. Pracownicy kopalń ciężko pracują w soboty i niedziele przede wszystkim po to, by utrzymać swoje rodziny, ale z ich pracy, polegającej na produkcji surowca wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej, korzystają także elektrownie oraz cała gospodarka - pisze Bogusław Hutek, Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność"

Lider Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego twierdzi, że zapisy podatkowe ujęte w tzw. Polskim Ładzie sprawiają, że wynagrodzenia pracowników sektora wydobywczego w Polsce są niższe, co jest zwyczajnie niesprawiedliwe.

- Rządzący potraktowali górników jak podatników o najwyższych dochodach w kraju, którzy mają odprowadzać do budżetu państwa największe daniny. Mało tego w przepisach Polskiego Ładu nie uwzględniono specyfiki systemu wynagradzania pracowników kopalń. Zwracamy uwagę, iż do dziesiątek lat przysługują im takie elementy wynagrodzenia, jak nagroda roczna, deputat węglowy czy nagroda barbórkowa. Są one wypłacane w określonych terminach, przez co w niektórych miesiącach kumulują się z wynagrodzeniami miesięcznymi - dodaje Bogusław Hutek

Podczas spotkania związkowców z urzędnikami Ministerstwa Finansów ma zostać podjęta próba wypracowania zmian, które skutecznie zapobiegną kolejnym przypadkom niesprawiedliwego obniżenia wymiaru górniczych wynagrodzeń.

Dominik Borczyk