Ks. prałat Sławomir Oder został mianowany przez papieża Franciszka biskupem gliwickim. Zastąpi biskupa Jana Kopca, który odchodzi na emeryturę

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że – decyzją papieża Franciszka – ks. prałat Sławomir Oder został nominowany na urząd biskupa gliwickiego. Termin sakry biskupiej oraz ingresu nowego biskupa do gliwickiej katedry św. Apostołów Piotra i Pawła ma zostać wkrótce podany.

Fot. Diecezja-torun.pl
Biskup Sławomir Oder

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, w sobotę, 28 stycznia, poinformował, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego, który przechodzin na emeryturę i w jego miejsce mianował ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej. Jak informuje Diecezja Gliwicka, termin sakry biskupiej oraz ingresu nowego biskupa do gliwickiej katedry św. Apostołów Piotra i Pawła ma zostać wkrótce podany. Do czasu kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa, administratorem apostolskim diecezji gliwickiej pozostanie bp Jan Kopiec.

Bp Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. Jak informuje Diecezja Gliwicka, w 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a potem w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim – w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie. Kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i w 1993 roku uzyskał tytuł doktora obojga praw. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego, później (1995-1998) – kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego i jego przewodniczącym. W 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej. W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre. W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego, a w 2019 r. powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, gdzie powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym.

Ksiądz Piotr Faliński

Może Cię zainteresować:

Zmarł ksiądz Piotr Faliński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Rudnie. Miał 61 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek

Autor: Redakcja

26/12/2022