Mężczyzna przechodzący pod zamkniętymi rogatkami w Gliwicach "upolowany" przez policyjnego drona. Może dostać nawet 2 tys. zł mandatu

Policjanci coraz częściej wykorzystują drony do patrolowania miast. Zwykle latające maszyny kontrolują kierowców, ale w tym przypadku dron policyjny uchwycił pewnego mężczyznę, który zachował się bardzo nieodpowiedzialnie. Może "zarobić" nawet 2 tysiące mandatu.

Szlabany Gliwice Łabędy

Śląscy policjanci prowadzili działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego. Tym razem policyjny dron zarejestrował nie tylko niebezpieczne zachowania kierowców, ale również i pieszego. Za tego typu wykroczenie mężczyźnie grozi mandat w wysokości 2000 zł. Pieszy przechodził pod zamkniętymi rogatkami przejazdu kolejowego przy stacji Gliwice Łabędy.

Pod koniec stycznia 2023 r. na terenie powiatu gliwickiego, policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny przejazd”, w których szczególną uwagę zwracali na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie tylko na kierowców.


Przepisy jednoznacznie informują, że pieszemu zabrania się:

  • wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

4 pieszych zmarło w woj. śląskim w wyniku obrażeń poniesionych w wypadkach drogowych tylko w styczniu 2023

Podsumowując pierwszy miesiąc 2023 roku na śląskich drogach, na 68 wypadków z udziałem pieszych, w 13 przypadkach możemy mówić o ich winie. W wyniku poniesionych obrażeń 7 osób zostało rannych i 4 niestety zmarły.

W 2022 roku w analogicznym okresie odnotowano 57 wypadków, w 12 przypadkach sprawcami byli piesi. W wyniku poniesionych obrażeń 10 osób zostało rannych a 2 zmarły. Śląscy policjanci odnotowali również znaczący spadek zdarzeń na przejazdach kolejowych. Kolizji w tych niebezpiecznych miejscach w styczniu odnotowano 7, czyli o 8 mniej, niż rok temu w tym samym czasie. Zdarzeń zakwalifikowanych jako wypadki nie odnotowano.

Bariery energochłonne

Może Cię zainteresować:

Nieudana próba kradzieży barier energochłonnych w Toszku. Zapobiegł jej radny Ewald Laksa

Autor: Redakcja

03/02/2023

Policja

Może Cię zainteresować:

Próbował wyłudzić pieniądze metodą "na policjanta". Oszust z Gliwic był znany prawdziwej policji

Autor: Patryk Osadnik

30/01/2023

czytaj więcej:

Wypadek smierc Zacharzowice gliwice 01

Śmiertelny wypadek. Zderzenie osobówki z ciężarówką

Policja gliwice

15 butli z gazem wypadło z ciężarówki na DK88 w Gliwicach

Podejrzani gliwice pobicie

Policja szuka sprawców pobicia przy gliwickim Rynku

Wypadek knurow 01

Śmiertelny wypadek na granicy Knurowa i Gliwic

Dachowanie samochodu rudziniec 1png

Sekunda nieuwagi i już auto w rowie kołami do góry

Straż Ochrony Kolei

Na dworcu nastolatkowie zaatakowali nożem ochroniarzy

BB62 DB47 FAD8 4267 A612 759 EC48 BD0 FA

Tragedia na A4-DK78 przy ul. Rybnickiej....