Mikołaj Pac Pomarnacki - "jeden z najwybitniejszych szermierzy i trenerów sekcji Piasta Gliwice"

Współpracownicy oraz wychowankowie mówią o nim z uznaniem i szacunkiem. Nie tylko sam odnosił sukcesy, ale także wiedział, jak poprowadzić do nich młodych zawodników. Niemal do końca życia szkolił kolejnych sportowców Piasta.

UM Gliwice
Mikołaj Pac Pomarnacki

Gliwice pożegnały Mikołaja Paca Pomarnackiego

1 listopada wróćmy pamięcią do osób, dzięki którym w naszej okolicy rozwijała się kultura, życie społeczne czy sport. Nie ma już z nami Mikołaja Paca Pomarnackiego, trenera Piasta Gliwice. Odszedł 11 listopada 2022 roku. Miał 88 lat i - jak podaje klub - do końca mieszkał w Gliwicach.

Na początku kariery próbował swoich sił w boksie i piłce nożnej. Ostatecznie przygodą jego życia stała się szermierka. Brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, Meksyku i Monachium. Od kariery sportowca przeszedł do roli trenera. Pracował w GKS Katowice, z kadrą narodową, a także w włoskim Mediolanie. Po powrocie z zagranicy związał się na stałe z Piastem Gliwice. Pełnił swoje obowiązki aż do 2019 roku.

- Wśród aktualnych zawodników Piasta nie brakuje jego wychowanków, którzy mogą się pochwalić sukcesami na skalę międzynarodową. Sebastian Majgier pod jego wodzą zdobył tytuł wicemistrza świata w Juniorach. Z powodzenie na krajowych i zagranicznych planszach wciąż walczą Aleksander Staszulonek i Karolina Staszulonek. Oboje to medaliści mistrzostw Europy i Polski - stwierdzają z dumą reprezentanci klubu.