Nowa trasa rowerowa do Czechowic

Rozpoczynają się prace związane z budową długo oczekiwanej trasy rowerowej wzdłuż ulicy Toszeckiej w Gliwicach. To ponad 5-kilometrowy odcinek, który zapewni mieszkańcom osiedli Kopernika, Łabęd, i Sztabu Powstańczego bezpieczne i komfortowe połączenie z popularnymi letnimi miejscami rekreacyjnymi. Przewiduje się, że trasa ta może być gotowa już pod koniec obecnego roku.

Nowa trasa rowerowa do Czechowic

Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialny za nadzór nad inwestycją, podkreśla, że celem miasta jest podnoszenie jakości życia mieszkańców we wszystkich dziedzinach. Trasa rowerowa jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców korzystających z Kąpieliska Leśnego i Ośrodka Wypoczynkowego przy Jeziorze Czechowickim.

Trasa rowerowa poprowadzi z centrum Gliwic, ciągnąc się po lewej stronie ulicy Toszeckiej, oddzielonej pasem zieleni od jezdni. Szczególnie efektowne rozdzielenie traktów dla rowerzystów i pieszych z zielenią nastąpi na odcinku między restauracją McDonald's a ulicą Rekreacyjną i Jachtową. Na tym odcinku przewidziano także bezpieczne przejście dla pieszych i rowerzystów, które poprowadzi na prawą stronę ulicy Toszeckiej.

W ramach inwestycji planuje się także budowę nowych zatok autobusowych, doświetlenie przejść dla pieszych oraz korektę skrzyżowania ulicy Toszeckiej z ulicą Oriona. Trasa rowerowa ma obejmować odcinki zarówno dla rowerów, jak i dla pieszych, z wydzieloną drogą rowerową o nawierzchni bitumicznej na odcinku wzdłuż osiedla Kopernika.

Cały projekt obejmuje także korekty skrzyżowań z ulicami Przyszowską i Rekreacyjną, budowę nowej zatoki autobusowej oraz utworzenie miejsca obsługi rowerzystów, tzw. "Miejsca Obsługi Rowerzystów", zlokalizowanego w bliskim sąsiedztwie przystanku "Przyszówka Leśniczówka". Koszt całej inwestycji to około 32,2 mln zł, a Miasto Gliwice pozyskało środki z Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD: Program Inwestycji Strategicznych, dofinansowując w ten sposób rozbudowę infrastruktury rowerowej.