Podwójne OC – jak wypowiedzieć umowę za pomocą generatora online?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie dotyczące każdego pojazdu mechanicznego. Zdarzają się sytuacje, w których jedno auto jest objęte tą polisą u dwóch różnych ubezpieczycieli. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zakończyć jedną z umów. Wypowiedzenie można przygotować samodzielnie lub przy pomocy wygodnego generatora online. Dowiedz się, jak działa to narzędzie i dlaczego warto z niego skorzystać.

Podwójne OC – jak wypowiedzieć umowę za pomocą generatora online?

Jak uniknąć podwójnego OC?

Podwójne OC zdarza się m.in. osobom, które zdecydowały się na zakup używanego samochodu. Wielu nowych właścicieli postępuje niewłaściwie, od razu wykupując nowe ubezpieczenie i zapominając o polisie nabytej przez byłego posiadacza. Zamiast tego warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez ubezpieczyciela zbywcy i na podstawie tych informacji zdecydować o dalszym postępowaniu.

Problem dotyczący podwójnego ubezpieczenia OC pojawia się również w innej sytuacji. Ma miejsce po zakupie nowej, tańszej polisy, z jednoczesnym pominięciem obowiązku wypowiedzenia umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem. Wtedy stare OC zostaje automatycznie przedłużone, w efekcie czego Twój samochód niepotrzebnie jest objęty ochroną przez dwie różne firmy. Wiąże się to również z koniecznością opłacenia składki za wznowioną polisę.

Jeśli zorientowałeś się, że masz podwójne OC, powinieneś jak najszybciej pisemnie wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową. Co prawda można to zrobić w dowolnym terminie, jednak najlepiej działać bezzwłocznie. Dlaczego? Ponieważ ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie wymagał od Ciebie opłaty za czas, w którym Twój samochód był objęty jego ochroną.

Jak działa generator wypowiedzenia OC?

Dokumenty niezbędne do zakończenia polisy można w wygodny sposób przygotować z generatorem wypowiedzenia OC. Pierwszym krokiem do stworzenia pisma jest wypełnienie wszystkich niezbędnych pól. By to zrobić potrzebne będą:

● imię i nazwisko właściciela oraz jego adres i numer telefonu;

● dane dotyczące pojazdu — rodzaj (osobowy, dostawczy do 3,5 t, motocykl, ciężarowy), rok produkcji, marka i model oraz numer rejestracyjny;

● dane z polisy — data zakończenia, numer, nazwa ubezpieczyciela;

● adres mailowy właściciela — gotowy dokument zostanie dostarczony na skrzynkę pocztową.

Oprócz tego podczas uzupełniania formularza zostaniesz zapytany o powód wypowiedzenia polisy. Ma to znaczenie z uwagi na konieczność podania w dokumencie podstawy prawnej z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W zależności od sytuacji może to być:

● art. 28 – gdy chcesz zakończyć polisę zawartą w poprzednim roku;

● art. 31 - jeśli kupiłeś używany pojazd z ubezpieczeniem OC, z którego chcesz teraz zrezygnować;

● art. 28 - gdy OC przedłużyło się automatycznie po zakończeniu umowy, a ty już podpisałeś nową polisę w innej firmie.

Na koniec wystarczy wygenerować dokument, który można później pobrać bezpośrednio ze strony lub z własnej skrzynki email. Po wydrukowaniu wypowiedzenie trzeba koniecznie podpisać, bo inaczej nie zostanie uznane przez ubezpieczyciela. Potem pozostaje dostarczyć je do firmy za pomocą listu poleconego, mailowo lub zanieść do jednej z placówek towarzystwa ubezpieczeniowego.