Poradnia Chorób Zakaźnych w Gliwicach podsumowała swój pierwszy rok

Blisko 3 tysiące przyjętych pacjentów, ponad 3,5 tysiąca udzielonych porad lekarskich, oraz świeżo oddane, kompleksowo zmodernizowane pomieszczenia – to bilans działalności przyszpitalnej Poradni Chorób Zakaźnych, która rozpoczęła swoją działalność na początku 2023 roku w gliwickim Szpitalu Miejskim nr 4.

fot., M. Buksa / UM w Gliwicach
fot., M. Buksa / UM w Gliwicach

Warto przypomnieć, że po likwidacji poradni zakaźnej w szpitalu VITO-MED przy ulicy Radiowej w grudniu 2022 roku, miasto Gliwice podjęło działania wsparcia dla Szpitala Miejskiego, aby ten przejął tę specjalistyczną działalność. Już po kilku tygodniach intensywnych prac Poradnia rozpoczęła działalność w nowym miejscu – w budynku przy ulicy Zygmunta Starego 19, zapewniając kontynuację opieki dla mieszkańców.

– Decyzja o kontynuowaniu specjalistycznej opieki zakaźnej w Gliwicach była kluczowa, gdyż istniało ryzyko, że pacjenci, zwłaszcza z Gliwic i powiatu gliwickiego, zostaną pozbawieni potrzebnej pomocy i będą musieli szukać jej w innych miastach regionu. Dzięki szybkiemu działaniu zapewniliśmy, że ciężko chorym nie zabraknie opieki, a decyzja ta została doceniona przez prezydenta Gliwic, czego dowodem jest uhonorowanie mnie statuetką Gliwickiego Lwa w styczniu – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Pierwsi pacjenci zostali przyjęci na początku 2023 roku w nowej lokalizacji, w budynku dawnego Domu Dziecka przy ulicy Zygmunta Starego 19. Szpital zakładał, że zapewni niezbędną pomoc jak największej liczbie osób (poprzednia poradnia zakaźna opiekowała się ponad tysiącem pacjentów).

– Wśród istotnych problemów zdrowotnych, z którymi zmagają się nasi pacjenci, szczególne miejsce zajmuje borelioza. Długotrwałe leczenie i ścisła opieka są niezbędne dla wielu osób. Nasza poradnia nie tylko leczy, ale także prowadzi działania prewencyjne, edukacyjne i profilaktyczne w zakresie chorób zakaźnych, pasożytniczych i odzwierzęcych. Zapraszamy pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 14:00, kontakt telefoniczny pod numerem 32/330-83-27 – informuje dr Małgorzata Dziedzic, kierująca poradnią.

Poradnia funkcjonuje teraz w kompleksowo zmodernizowanych i przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami pomieszczeniach w wydzielonym, bocznym segmencie budynku przy ulicy Zygmunta Starego 19.

– Dzięki wsparciu miasta w wysokości blisko 331 tysięcy złotych, prace modernizacyjne przebiegły bardzo sprawnie. Nowoczesne i przestronne wnętrza, w tym gabinety lekarskie, punkt pobrań, poczekalnia, rejestracja i zaplecze socjalne, są dostosowane do potrzeb pacjentów i personelu medycznego – dodaje Adam Neumann, prezydent Gliwic, który wraz z wiceprezydentem miasta, Mariuszem Śpiewokiem, odwiedził świeżo wyremontowaną placówkę.