Poradnia chorób zakaźnych zostanie ponownie otwarta w Gliwicach? Urząd złożył wniosek do NFZ

Urząd Miejski w Gliwicach złożył wniosek o otwarcie nowej poradni chorób zakaźnych. Dotychczasową placówkę mieszczącą się przy ulicy Radiowej zamknięto wraz z nowym rokiem. - Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców oraz świadomość, jak bardzo potrzebne jest funkcjonowanie poradni chorób zakaźnych w Gliwicach, wsparliśmy Szpital Miejski nr 4 w staraniach o uruchomienie tego typu placówki w jego strukturach - poinformował gliwicki magistrat.

Poradnie przy ul Zygmunta Starego

1 stycznia 2023 roku zamknięto jedyną w powiecie gliwickim poradnię chorób zakaźnych mieszczącą się przy ulicy Radiowej w prywatnym szpitalu VITO-MED. Decyzja ta została podjęta z powodu reorganizacji lecznicy. Poradnia w tym miejscu funkcjonowała przez blisko 20 lat. Blisko 1100 pacjentów poradni zakaźnej z ul. Radiowej zostało przekierowanych do dalszego leczenia w najbliższych placówkach – w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach.

Spółka VITO-MED od 1 stycznia 2023 roku nie będzie realizowała świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w części dotyczącej świadczeń w zakresie chorób zakaźnych wraz z zakresem skojarzonym. Spółka, za porozumieniem stron, rozwiązała w tym zakresie umowę z NFZ – poinformowała Anna Czagan, prezes szpitala VITO-MED.

W szpitalu przeprowadzana jest reorganizacja, której głównym celem będzie kompleksowe leczenie pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, w tym także pacjentów po udarach.

Mieszkańcy są zaniepokojeni

Decyzja, wskutek której zamknięto poradnię napotkała się z niepokojem mieszkańców, którzy po ponad dwuletnim okresie pandemicznym obawiają się o kolejne lata. Na tę sytuację zareagował urząd miejski, który złożył wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o otwarcie nowej poradni chorób zakaźnych, tym razem przy ulicy Zygmunta Starego w siedzibie przyszpitalnych specjalistycznych poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

- Wsparliśmy Szpital Miejski nr 4 w staraniach o uruchomienie tego typu placówki w jego strukturach - informuje Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic. - Liczymy na konstruktywny przebieg rozmów w tej kwestii z Narodowym Funduszem Zdrowia i pozytywną odpowiedź NFZ - dodaje.

Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 już 30 grudnia zgłosił do NFZ gotowość uruchomienia poradni chorób zakaźnych. Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się tym wnioskiem w trybie pilnym, obecnie trwa kompletowanie dokumentacji.