Ranking polskich miast pod względem jakości życia. Knurów bardzo nisko

Ranking „Gmina Dobra do Życia” ma ambicję określić, gdzie w Polsce żyje się najlepiej. To badanie Serwisu Samorządowego PAP. Żadne miasto ani gmina w woj. śląskim nie trafiły do pierwszej dziesiątki. Katowice są najwyżej ze miast z regionu, a Knurów znalazł się na 336 miejscu.

Rafał Grzegorz
knurów

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki swojego rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Okazuje się, że wg rankingu najlepiej żyje się w stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w rankingu „Gmina Dobra do Życia” pochodzi z tego regionu – w tym trójka laureatów: Ożarów Mazowiecki, Michałowice oraz Stare Babice.

Ranking został opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Wg jakiej metodologii stworzono ranking? Wyjaśnia twórca.

- Kluczem do zrozumienia sensu pojęcia "jakość życia" jest różnorodność naszych potrzeb i to właśnie tej różnorodności była podporządkowana metodologia tworzenia tego rankingu. Oczywiście każdy człowiek ma inne potrzeby. Inne oczekiwania ma naukowiec, inne biznesmen, inne dziennikarz, a jeszcze inne rolnik. Trzeba było zatem przyjąć pewien wzorzec metodologiczny, który odzwierciedlałby te potrzeby dla jak najszerszej, ale zarazem chyba najważniejszej, grupy społecznej. Dlatego uznałem, że należy go stworzyć dla przeciętnej polskiej rodziny z dziećmi i dziadkami mieszkającymi w pobliżu. Dobór wskaźników składowych rankingu został podporządkowany temu właśnie modelowi – wyjaśnia założenia swojej pracy twórca rankingu prof. dr. hab. Przemysław Śleszyński

Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia. Uwzględniono m.in.

  • wydatki inwestycyjne gmin,
  • ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą,
  • jakość oświaty na ich terenie,
  • dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni.

Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Wyniki Rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach:

  1. miasta na prawach powiatu,
  2. strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,
  3. gminy z siedzibą powiatu,
  4. gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców,
  5. gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

W tych miastach jakość życia jest najwyższa

Wśród miast na prawach powiatu (w sumie zbadano 66 miast) najwyższą jakością życia mieszkańców mogą pochwalić się

  1. Warszawa,
  2. Wrocław,
  3. Poznań,
  4. Rzeszów
  5. Kraków
  6. Gdańsk
  7. Opole
  8. Zielona Góra
  9. Sopot
  10. Olsztyn

Miejsca miast z woj. śląskiego w rankingu

13. Katowice

21. Bielsko-Biała

24. Gliwice

27. Tychy

36. Jastrzębie-Zdrój

37. Żory

46. Częstochowa

47. Jaworzno

Dąbrowa Górnicza

50. Zabrze

53. Mysłowice

54. Chorzów

55. Rybnik

57. Siemianowice Śląskie

58. Ruda Śląska

59. Piekary Śląskie

62. Sosnowiec

65. Bytom (przedostatnie miejsce)

66. Świętochłowice (ostatnie miejsce)

Strefy podmiejskie. Śląskie miejscowości na odległych miejscach

Z kolei w strefach podmiejskich miast na prawach powiatu w czołówce znalazły się:

  1. Ożarów Mazowiecki,
  2. Michałowice,
  3. Stare Babice,
  4. Kobierzyce
  5. Lesznowola.

Miejscowości z woj. śląskiego w tej kategorii są daleko w tyle. Można wspomnieć chociażby Wyry na 87. pozycji, Goczałkowice-Zdrój na 88. miejscu, Mikołów na 103. miejscu czy Tarnowskie Góry na 104. miejscu. Zbrosławice są na 168. miejscu, a Knurów na 336. Pod uwagę w sumie wzięto 413 miejscowości.

W kategorii obejmującej gminy z siedzibą powiatu ziemskiego najwyższe wartości wskaźnika osiągnęły ośrodki przemysłowe (Lubin, Nowy Tomyśl, Bełchatów, Środa Wielkopolska, Mielec). Podobnie było w gminach miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (Gogolin, Witkowo, Zbąszyń, Pniewy, Wronki).

Z kolei w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców, oprócz wspomnianego Kleszczowa, znalazły się jeszcze Walce, Strzeleczki, Ustronie Morskie i Rudna.