Rekordowa frekwencja w gliwickiej Palmiarni

Aż 205 722 osoby odwiedziły gliwickie tropiki w 2023 roku! Dotychczasowy rekord, pochodzący z 2019 r., wynosił 201 401 gości, a teraz został przewyższony.

Metropolia GZM
Palamiarnia gliwice

Palmiarnia Miejska w Gliwicach przyciąga zarówno turystów, jak i lokalną społeczność, ciesząc się dużą popularnością. Obiekt położony w parku Chopina zachwyca odwiedzających kwitnącymi roślinami i egzotycznymi niespodziankami. Od momentu rozbudowy w 1998 r. ponad 3 miliony osób miało okazję odwiedzić to miejsce.

To zielona oaza w samym sercu miasta, zajmująca trzecie miejsce pod względem wielkości w Polsce. Jej historia sięga 1880 r., gdy na terenie kształtującego się parku miejskiego pojawiły się pierwsze szklarnie. W latach 20. XX wieku w Palmiarni było zobaczyć małpy, papugi, węże, żółwi, jak również kaskadowy wodospad z pstrągami źródlanymi. Wówczas główną atrakcją była wiktoria królewska - roślina kwitnąca jedynie raz w roku.

Obecnie w sześciu pawilonach zgromadzono ponad 6 tysięcy różnorodnych okazów flory i fauny, w tym cytrusy, przyprawy, palmy i kaktusy z różnych zakątków świata. Gliwickie tropiki to także dom dla różnorodnych zwierząt, m.in. ryb krajowych i egzotycznych, co przyczyniło się do wzrostu liczby odwiedzin. Największa z nich, arapaima, mierzy 2 metry długości!