Satelita z Gliwic będzie krążył po orbicie, zbierze niezbędne dla nas dane

Rolnictwo, gospodarka leśna czy ochrona środowiska – zaawansowany komputer pokładowy satelity Intuition-1, stworzonego przez gliwicką firmę, pomoże w przeprowadzeniu przydatnych analiz. Prace, które trwały ponad pięć lat, są kolejnym krokiem do eksploracji kosmicznej, ale też inwestycją w technologie, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować nasze życie.

Intuition 1 wizualizacja

Wszystko może się już niebawem wyjaśnić, bo jeszcze w listopadzie satelita zostanie wyniesiony na orbitę. Jego głównym zadaniem będzie zbieranie i analizowanie danych, które będą wykorzystywane w rolnictwie, gospodarce leśnej i ochronie środowiska.

- Zaawansowany komputer pokładowy umożliwi przeprowadzanie analiz bezpośrednio na orbicie, co znacznie zwiększy efektywność i zmniejszy koszty operacyjne. Satelita wraz z komputerem pokładowym Antelope zostaną wprowadzone na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, należącej do firmy SpaceX. To wszystko odbędzie się w ramach misji Transporter-9. Po kalibracji sprzętu w kosmosie, pierwsze dane trafią na Ziemię – przyznają twórcy z gliwickiej firmy kosmicznej KP Labs.

Firmy, która od lat odnosi sukcesy w dostarczaniu rozwiązań dla przedsięwzięć kosmicznych. Przy tej misji wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja, która monitorować będzie dane telemetryczne, pozyskiwane z podzespołów satelity. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie błędów, mających wpływ na bezpieczeństwo przyszłych misji.

Stworzenie satelity Intuition-1 kosztowało ok. 20 mln zł, z czego ok. 13 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Start Intiution-1 będzie można obserwować na kanale YouTube "To Jakiś Kosmos". Dokładna data zostanie podana w mediach społecznościowych.