Studenci Politechniki Śląskiej będą się uczyć projektowania pojazdów autonomicznych

Politechnika Śląska otworzyła nowe Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych. Studenci będą w nim kształcić się w zakresie projektowania i konstruowania samojezdnych pojazdów, wykorzystywanych m.in. w magazynach i przy dostawach materiałów na halach produkcyjnych.

O pojazdach autonomicznych głośno w naszym regionie zrobiło się za sprawą prowadzonych w Gliwicach i Katowicach testów tego typu busów. Pojazdy bez kierowcy wykorzystywane są jednak także w transporcie wewnątrzzakładowym. Na Politechnice Śląskiej najwyraźniej uznano, że nie ma odwrotu od tego trendu, bo na Wydziale Mechanicznym Technologicznym tej uczelni otwarto właśnie nowe Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych. Projekt realizowany jest przy współpracy z firmą AIUT - największym polskim integratorem systemów automatyki przemysłowej. Zaprojektowała ona i kompleksowo wyposażyła laboratorium w sprzęt oraz autonomiczne roboty transportowe.

Laboratorium Autonomicznych Robotów Mobilnych

Jak podkreśla uczelnia nowe laboratorium pozwoli przyszłym inżynierom (a będą mogli z niego korzystać studenci różnych wydziałów i kierunków) doskonalić umiejętności w zakresie projektowania i konstruowania samojezdnych pojazdów, wykorzystywanych m.in. w procesie dostaw materiałów na halach produkcyjnych oraz w magazynach. W szczególności chodzi o pojazdy klasy AMR (Autonomous Mobile Robots), AGV (Automated Guided Vehicles) i systemach umożliwiających ich stosowanie.

– Jednym z głównych zadań działań naszej uczelni jest wytyczanie kierunków postępu technologicznego. Otwarcie nowego laboratorium, gdzie projektowane będą pojazdy autonomiczne, jest kolejnym ważnym krokiem na tej drodze, a także potwierdzeniem naszej realnej współpracy ze środowiskiem przemysłowym. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie studentów do pracy z nowymi technologiami. Laboratorium zapewni dostęp do zaawansowanych rozwiązań i robotów, które są wykorzystywane w przemyśle oraz logistyce. Studenci zdobędą wiedzę i doświadczenie, dzięki którym zasilą kadry tworzące przemysł przyszłości – mówił prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.

– To ważne, aby firmy technologiczne, takie jak my, wspierały kompetencyjnie rozwój przyszłych kadr i przygotowywały inżynierów do wyzwań z jakimi mierzy się przemysł. To przywilej móc przybliżać studentom nowe technologie w zakresie robotyki mobilnej. To dziedzina, która niezwykle prężnie się rozwija i rynek będzie potrzebował doświadczonych specjalistów w tym zakresie. Dlatego jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i autonomicznych robotów mobilnych w pełni zaangażowaliśmy się w ten projekt – podkreślał Marek Gabryś, prezes AIUT.

Autonomiczny bus katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Autonomiczny bus (bez kierowcy) jeździ w Dolinie Trzech Stawów. Na razie to tylko testy

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2023

Blees martyna wisniowska

Może Cię zainteresować:

Autonomiczny bus made in Gliwice. Firmą Blees, która go stworzyła, kieruje kobieta, Martyna Wiśniowska

Autor: Katarzyna Pachelska

08/03/2024

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska rozwija zaplecze do kształcenia kadr dla lotnictwa

Autor: Michał Wroński

22/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon