Świętowali 60-lecie kopalni "Szczygłowice" i upamiętnili 40-lecie strajku z 1981 roku. Zobacz, zdjęcia

W dniu dzisiejszym świętowano sześćdziesiątą rocznicę utworzenia kopalni węgla kamiennego Szczygłowice, która wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas jubileuszu nie zapomniano o wydarzeniach z 1981 roku, gdy pod bramą KWK "Szczygłowice" strajkowało kilka tysięcy osób.

Dzisiaj, czyli 18 września odbyły się uroczystości związane z sześćdziesięcioleciem kopalni "Szczygłowice", która została uroczyście otwarta 23 września 1961 roku. Ceremonia rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. NMP Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach, gdzie proboszcz parafii pochylił się nad wydarzeniami z 1981 roku.

Druga część uroczystości odbyła się pod krzyżem znajdującym się na terenie zakładu górniczego KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "SZCZYGŁOWICE", gdzie upamiętniono strajk pracowników z 1981 roku. Celebracje rozpoczął ks. Grzegorz Kusze, który poświęcił stalowy krzyż, który symbolizuje strajk z września 1981 roku podczas, którego pracownicy kopalni walczyli o podstawowe prawa, wolność oraz godność.

Po przemowie świadków i uczestników strajku z września 1981 roku, zgromadzeni goście złożyli pod pomnikiem kwiaty, po czym uroczystość przeniosła się do odrestaurowanej cechowni ruchu "Szczygłowice", gdzie zaproszonych gości przywitał dyrektor KWK "Knurów-Szczygłowice", Jarosław Twardokęs podkreślając dynamiczny rozwój szczygłowickiego zakładu górniczego.

W ceremonii wziął również udział prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA - Tomasz Cudny, który w swoim przemówieniu podziękował pracownikom za wysiłek wkładany w codzienną pracę podkreślając jednocześnie, iż za sprawą nowoczesnych rozwiązań i technologii, kopalnia "Szczygłowice" stała się rozpoznawalną marką w całym polskim górnictwie.

W uroczystościach wzięły udział władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dyrekcja KWK "Knurów-Szczygłowice", przedstawiciele związków zawodowych działających przy KWK "Knurów-Szczygłowice", uczestnicy i świadkowie strajku z 1981 roku, władze miasta, samorządowcy, parlamentarzysta - Jarosław Gonciarz, pracownicy kopalni oraz mieszkańcy.