Szajka oszustów internetowych rozbita przez policję. Siedem osób usłyszało ponad 100 zarzutów

Siedem osób zostało zatrzymanych przez gliwickich śledczych. Oszuści włamywali się na konta społecznościowe, a następnie przejmowali je i za ich pośrednictwem oferowali sprzedaż urządzeń elektronicznych. Nabywcy nigdy nie otrzymywali zakupionych produktów. Dzięki zgromadzonym materiałom dowodowym oszustom postawiono ponad sto zarzutów, grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Policja

Siedmiu gliwiczan zatrzymanych za wyłudzenia w internecie

Gliwiccy śledczy ustalili, że na terenie Gliwic działa grupa oszustów internetowych. Grupa przejmowała konta społecznościowe innych użytkowników, a następnie zamieszczała na nich oferty sprzedaży różnych urządzeń elektronicznych. Osoby te nie podejrzewając nieuczciwości ogłoszeń zamieszczonych na kontach znajomych, uiszczali opłatę z góry. Pomimo wpłat nie otrzymywali oni zakupionych produktów

- W toku postępowania śledczy ustalili kilkadziesiąt numerów kont bankowych, numerów telefonów oraz innych danych, którymi posługiwali się oszuści. Kryminalni nawiązali kontakt z innymi jednostkami policji, aby ustalić, czy na ich terenie również pojawiały się przypadki tego typu oszustw. Jak ustalili w trakcie postępowania, skala tego rodzaju przestępstw była duża. Analiza prowadzonych w całej Polsce spraw oraz zeznania kilkudziesięciu pokrzywdzonych pozwoliły na zebranie pokaźnego materiału dowodowego - informuje gliwicka policja.

Sprawcy, którzy zostali wytypowani przez śledczych posiadają przeszłość kryminalną. Po zebraniu materiałów policjanci przystąpili do zatrzymań i przeszukań. Materiały uzyskane w trakcie czynności jednoznacznie obciążyły zatrzymane osoby. W sprawie zatrzymano siedem osób podejrzanych - to mieszkańcy Gliwic w wieku do 30 lat.

Podejrzani usłyszeli łącznie ponad sto zarzutów. Stróże prawa postawili im także zarzuty kradzieży oraz posiadania narkotyków. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec wszystkich podejrzanych. Grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Policja

Może Cię zainteresować:

Próbował wyłudzić pieniądze metodą "na policjanta". Oszust z Gliwic był znany prawdziwej policji

Autor: Patryk Osadnik

30/01/2023

czytaj więcej:

Zaginiony 9-latek

Poszukiwania zaginionego 9-latka na terenie Gliwic

Policja Gliwice

Policjanci aresztowali poszukiwanego za handel narkotykami

Policja

Policjant z Pyskowic uczestniczył w pościgu złodzieja

Wypadek  Gliwive

Tragiczny bilans wypadków w powiecie gliwickim

17 AEDAD4 8 A4 A 439 D B947 F772 AAF324 EE

Knurow: Z ostatniej chwili! Policja rozbiła...

Zabojstwo2

Zabójstwo w Knurowie. Nowe fakty

Policja syreny

Samosąd na drodze w Knurowie. Kierowca BMW...