Szpital w Knurowie jedyną placówką wykonująca badania wykrywające SMA na Śląsku. To cudowna wiadomość dla rodziców

Od początku lipca, Szpital w Knurowie wykonuje bezpłatne badania przesiewowe pod kątem SMA - rdzeniowego zaniku mięśni noworodków, które urodziły się w Knurowie.

Dominik Borczyk
Szpital Knurów


Szpital w Knurowie poinformował, iż badania przesiewowe noworodków pod kątem SMA (rdzeniowy zanik mięśni). są wynikiem inicjatywy personelu Oddziału Noworodków oraz personelu położnictwa w szpitalu.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obecnie dostępnym harmonogramem badań przesiewowych, noworodki na terenie woj. śląskiego będą mogły zostać zbadane pod kątem SMA dopiero, we wrześniu 2022 roku, a Szpital w Knurowie wprowadził badania przesiewowe od lipca bieżącego roku.

Mając na uwadze coraz większą liczbę występowania tego schorzenia wśród noworodków w Polsce oraz kierując się dobrem dziecka jak również ich rodziców Szpital w Knurowie postanowił wprowadzić badania przesiewowe już od lipca 2021r. - pisze Szpital w Knurowie

Szpital w Knurowie zaznacza, że badanie przesiewowe są bezpłatne, dobrowolne i dostępne dla każdego noworodka, którego rodzice zdecydują się na wykonanie przesiewu. Warunkiem jest podpisanie i wypełnienie zgody na badanie. Badanie wykonuje się poprzez pobranie odpowiedniej ilości krwi z pięty dziecka, tak samo jak do badań w kierunku fenyloketonurii i mucowiscydozy. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 3 tygodni.

Według danych Fundacji SMA rocznie chorobę rozpoznaje się u ok. 50 dzieci – średnio w naszym kraju rodzi się jedno dziecko z SMA na tydzień.U ok. 35 z nich będzie to postać o ostrym przebiegu, rozpoczynająca się w niemowlęctwie.

Warto zaznaczyć, że Szpital w Knurowie jest jedyną placówką w woj. Śląskim, gdzie wykonuje się testy pod kątem SMA nieodpłatnie na życzenie rodziców.

czytaj więcej:

85049197 C686 4 D5 F B019 10 CD6418372 D

Tragiczny wypadek na lotnisku w Gliwicach....

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

IMG 6109

Czy kościoły w Knurowie mają cennik?

Zrzut ekranu 2021 05 17 o 08 04 59

W Knurowie kolejne dni bez prądu. Sprawdź, gdzie

Zrzut ekranu 2021 05 10 o 09 27 50

Koniec z lasami w Knurowie? Planowana wycinka...

Kielbasa

Właściciele psów uważajcie! Ktoś rozrzucił...

Policja knurow

Gdzie najniebezpieczniej w Knurowie?