ETHO to spotkanie z nowym spojrzeniem na muzykę ludową – w przestrzeni, w której granice między gatunkami ulegają zatarciu. Dzięki temu dawne opowieści zyskują nowe życie, a jednocześnie pozostają wierne swojemu pierwotnemu duchowi. Doświadczymy muzyki, która ma głębokie korzenie, ale współczesne brzmienie. Jesteśmy już po inauguracyjnym koncercie zespołu Kirszenbaum - kolejne wydarzenia w wybrane niedziele lipca i sierpnia. – mówi Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora Centrum Kultury Victoria, pomysłodawca i koordynator cyklu.
Poza koncertami, ETHO to także warsztaty folkowej muzyki śląskiej, potańcówka i rozmowy z twórcami dotyczące tematyki współczesnej muzyki ludowej, które odbywać będą się każdego wieczora. Czekają nas jeszcze 3 spotkania w Ruinach Teatru Victoria - 13 i 20 lipca, oraz 10 sierpnia.

Wydarzenie 13 lipca rozpocznie się o godz. 16:00 od warsztatów z Kapelą Fedaków. To okazja do zapoznania się ze śląskimi pieśniami ludowymi, odkrywając bogactwo muzycznych korzeni Śląska. Uczestnicy poznają historię pieśni, ich kulturowy kontekst
i znaczenie dla tożsamości regionalnej. Nie obejdzie się też bez wspólnego śpiewu przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów ludowych, takich jak: cymbały, diabelskie skrzypce czy fujarki. Centrum Kultury zaprasza uczestników w każdym wieku do międzypokoleniowego odkrywania tajemnic śląskiej muzyki ludowej.
O godzinie 18:00 na scenie Ruin Teatru Victoria wystąpi Babadag. To projekt łączący muzyków z Polski i Litwy. Ich muzyka to połączenie subtelnej, nastrojowej opowieści utkanej z ludowych pieśni północno-wschodniej Polski, Suwalszczyzny i Wileńszczyzny z alternatywną muzyką elektroniczną, drapieżnością rockową, dynamiczną perkusją i szeroko rozumianym transem. Koncert jest propozycją dla tych, którzy w folku szukają kontemplacji, duchowości, przestrzeni, ale także silnych emocji. Zespół Babadag porusza się z między dźwiękiem tradycyjnych litewskich pieśni i tekstami polskiej, litewskiej mitologii, ale usłyszymy także język i wpływ kultury anglosaskiej. Ola Bilińska - założycielka projektu często wspomina o muzyce organicznej, o połączeniu tradycji z tym, co nowe, idące naprzód. W tekstach staje w obronie zwierząt - naszych mniejszych braci, opowiada o miłości i śmierci szukając ukojenia w naturze i przyrodzie.

Tydzień później, 20 lipca - ponownie rozpocznie się od warsztatów - na godz. 16:00 Ślōnska Bajarka zaprasza dzieci w wieku 6- 12 lat na słowno-muzyczną podróż po Ślōnsku na “kole”, czyli “W koło ślonzoka”.
Bajarka lubi się polotać po placu i do tego tyż namawio Bajtli. A nojlepij popyndalować na kole!
Zajęcia przeniosą najmłodszych w świat rowerowych podróży po Śląsku. Dzieci nauczą się śpiewu śląskich pieśni, podstaw tańców ludowych i poznają dźwięki dawnych instrumentów.
Niedzielny wieczór zdecydowanie będzie należał do tych intensywnych. O godz. 18:00 zagra zespół Tęgie Chłopy - jedna z najbardziej energetycznych i charyzmatycznych formacji ludowych w Polsce. Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Grane z ogniem, bez stylizacji, w duchu wiejskich kapel sprzed stu lat. Tęgie Chłopy potrafią porwać do tańca każdą publiczność, a ich koncerty szybko zamieniają się w pełnokrwiste potańcówki. Tak też będzie i tym razem - specjalnie na tę okazję Ruiny Teatru Victoria zamienią się w taneczny parkiet. Zespół konsekwentnie promuje ideę tradycyjnego muzykowania jako formy wspólnotowego przeżycia – nie estradowej prezentacji, lecz autentycznego spotkania dźwięku i ciała, wspólnoty i rytmu. Ich obecność w programie ETHO podkreśla, że tradycja może być żywa i dynamiczna.

Na zakończenie, 10 sierpnia zagra zespół GMM. Projekt ten niesie echo weselnych melodii ludowych inspirowanych zbiorami Oskara Kolberga, zinterpretowanych w nowoczesnych aranżacjach z elektryzującym brzmieniem. Trio w składzie Michał Górczyński, Michał Marecki i Patryk “TikTak” Matela, eksploruje korzenie mazowieckiej tradycji, przekładając je na język muzyki współczesnej. Klarnet kontrabasowy wplata w kompozycje głębokie, ciepłe brzmienia, dodając im tajemniczości, podczas gdy szpinet śmiało niesie nutę barokowego wyrafinowania, tworząc przyjemnie kontrastową teksturę. Współczesność syntezatorów i dynamicznego beatboxu balansującego między bezruchem, a gęstymi, brudnymi tonami, daje całej mieszance nowoczesnego sznytu.
Dzięki otwartości artystów i publiczności, dawne melodie zyskują nowe konteksty, stają się opowieścią o współczesności integralnej z tradycją. Cykl ETHO udowadnia, że folk nie musi być retro – może być radykalny, eksperymentalny i poruszający. To propozycja dla tych, którzy chcą słuchać uważniej, przeżywać głębiej i spotkać się – z drugim człowiekiem, z kulturą i z własną tożsamością. Bo właśnie tu, w Ruinach Teatru Victoria, tradycja gra dalej – głośno, mocno i prawdziwie.
Więcej informacji na stronie: www.ckvictoria.pl

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2025.