Trenowali z desantem. Gliwicki poligon zapełnił się amatorami wojskowości

Miniona sobota wielu fanom munduru minęła na wojskowym szkoleniu pod okiem instruktorów z 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic. Na wspólne trenowanie z wojskiem przybyło mnóstwo gości, a gliwickie bordowe berety zapewniły sporo emocji i dobrej zabawy.

Akcja "Trenuj z wojskiem" odbywa się cyklicznie w jednostkach w całej Polsce. To już trzecia edycja, której nowością są weekendy tematyczne. W każdą sobotę szkolenie prowadzą inne jednostki z różnych rodzajów sił zbrojnych i specjalności. Miniona sobota upłynęła pod znakiem desantu. A jak desant, to 6. Brygada Powietrznodesantowa. Na Śląsku gospodarzem szkolenia był 6. batalion powietrznodesantowy z Gliwic.

- Projekt jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie oraz pytania kierowane do MON i jednostek wojskowych dotyczące jednodniowych szkoleń w zakresie obrony oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej. - To urozmaicona forma projektu i co weekend będzie obowiązywał inny motyw przewodni – zaczniemy od jednostek wojsk lądowych, a następnie będziemy gościć w siłach powietrznych, marynarce wojennej, uczelniach wojskowych, jednostkach artylerii, rozpoznania, aeromobilnych i wielu innych. To okazja do zaprezentowania całego przekroju polskich sił zbrojnych. Projekt będzie prowadzony w całej Polsce.

Szkolenie trwało cały dzień i obejmowało między innymi posługiwanie się bronią, taktykę, walkę wręcz, zajęcia z pomocy medycznej i elementów SERE, czyli przetrwania.

- Chciałbyś czuć się bardziej bezpiecznie i być świadomym zagrożeń? Chcesz umieć obronić siebie i swoich bliskich? Pragniesz nauczyć się posługiwać prawdziwą bronią? Chciałbyś wiedzieć jak rozpalić ognisko, uzdatnić wodę, czy przetrwać w trudnych warunkach? Jesteś ciekaw jak to jest rzucić granatem i założyć maskę przeciwgazową? Uważasz, że powinieneś wiedzieć jak się zachować podczas alarmu i ostrzału? Przydałaby Ci się powtórka z pierwszej pomocy i opatrywania ran? Zawsze chciałeś nauczyć się bronić w walce wręcz? Twoim niespełnionym planem było zaliczyć rywalizację w survivalowym marszu z mapą w terenie? Czy jesteś po prostu ciekaw umiejętności wojskowych i chciałbyś dobrze spędzić czas w sobotę w twojej okolicy? – jeżeli na chociaż jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, to projekt „Trenuj z wojskiem” jest dla Ciebie - reklamuje się wojsko.

Jak się zapisać na szkolenie?

Bardzo łatwo - wystarczy zgłoszenie do jednostki wojskowej - należy podać imię i nazwisko – emailem, telefonem, komunikatorem, mediami społecznościowymi lub zgłosić się osobiście – wszystkie te formy są dopuszczalne, a nabór trwa do godz. 13.00 dnia poprzedzającego szkolenie

Każdy uczestnik powinien posiadać przy sobie w dniu przybycia dokument tożsamości oraz wypełnione dokumenty do pobrania ze strony BATALIONU [KLIKNIJ LINK]

  • oświadczenie Uczestnika
  • RODO
  • zgoda rodzica (w przypadku osób poniżej 18 lat)

Szkolenie jest bezpłatne, trwa osiem godzin, wojsko zapewnia ubezpieczenie i wyżywienie w ciągu całego dnia.

Preferowany ubiór - buty za kostkę, nakrycie głowy, odzież wygodna, dostosowana do warunków atmosferycznych, gogle ochronne, rękawice taktyczne.

Kolejne szkolenie - 15 lipca!