Ubędzie miejsc parkingowych na gliwickiej starówce. Nowe zasady w Strefie Ograniczonej Dostępności

O blisko 1/3 zredukowana zostanie liczba miejsc parkingowych na gliwickiej starówce. Ratusz tłumaczy to koniecznością dostosowania się do przepisów i wskazuje, że wyroki postępowań sądowych oraz wskazania policji nie pozostawiają wyboru.

fot. G. Ożga / archiwum UM w Gliwicach
Gliwice Starówka

Podczas czwartkowej (15 czerwca) sesji gliwickiej rady miasta prezydent Adam Neumann ogłosił decyzje w sprawie funkcjonowania Strefy Ograniczonej Dostępności na miejskiej starówce. Generalnie rewolucji nie będzie, bo też opinie mieszkańców wyrażone w trakcie kwietniowych konsultacji społecznych były na tyle podzielone, że nie zachęcały do podejmowania rewolucyjnych kroków. Jak podał gliwicki ratusz, za zaproponowanym kształtem Strefy opowiedziało się niespełna 30 proc. osób głosujących w ankietach. Więcej, bo ok. 40 proc. głosów w każdej z grup stwierdziło, że dotychczasowe rozwiązania są wystarczające.

Taksówki wjadą do strefy. Strefowe zasady obejmą kolejną ulicę

W efekcie strefa pozostała w niezmienionym kształcie, choć nieco zmieniły się obowiązujące w niej zasady. Wydłużono (o 2 godziny) czas na realizację dostaw w obrębie strefy, a także dopuszczono wjazd na jej teren taksówek.

Jak informuje ratusz zasadami obowiązującymi w strefie zostanie objęta ul. Siemińskiego (mieszkającym przy niej ma przysługiwać nowy identyfikator S wydawany przez Zarząd Dróg Miejskich). Zasady te obejmą: dojazd mieszkańców ul. Siemińskiego do parkingów umiejscowionych poza ciągiem drogi, wjazd na tą ulicę pojazdów z identyfikatorem S (do 15 minut), pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami, rowerów, urządzeń transportu osobistego, hulajnóg i motorowerów elektrycznych, służb miejskich, firm ochroniarskich w czasie pełnienia obowiązków, dostawców towarów oraz taksówek.

Jak podano rozważane jest też ograniczenie ruchu na ul. Bednarskiej, gdyż część jej mieszkańców sygnalizowało uciążliwości związane z ruchem samochodów przejeżdżających tamtędy na starówkę.

Ubędzie ponad 80 miejsc parkingowych. Sądy i policja nie były stanowcze

Kierowcy w Gliwicach muszą jeszcze przygotować się na jedną zmianę – o blisko 1/3 zostanie zredukowana liczba miejsc parkingowych na starówce (z 283 do 197). Urząd tłumaczy to koniecznością dostosowania się do przepisów nakazujących oznaczanie miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania znakami poziomymi (liniami na jezdni) i wyznaczaniem ich w bezpiecznej odległości od skrzyżowań.

- Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach przez lata skłaniał się do innej interpretacji przepisów, chcąc uniknąć malowania linii na granitowych jezdniach starówki. Wyroki postępowań sądowych oraz wskazania policji sprawiają jednak, że zmiany będą musiały zostać wprowadzone – czytamy w komunikacie ratusza, który wskazuje, że podobne operacje będą miały też miejsca w innych miastach (istotnie, w Katowicach w obszarze przyszłej Strefy Płatnego Parkowania zniknie ok. 1100 miejsc, w mniejszej Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania ubędzie ich ok. 300).

Parkomat nowy katowice

Może Cię zainteresować:

Wielkie porządki na ulicach centrum Katowic. Będzie mniej miejsc parkingowych. Drogowcy stawiają nowe znaki i likwidują stare

Autor: Katarzyna Pachelska

05/06/2023

IMG 8041

Może Cię zainteresować:

Strefa Czystego Transportu w Gliwicach? To pierwsze takie miasto w Śląskiem

Autor: Aleksandra Szlęzak

26/01/2023

Kanał Gliwicki Panorama

Może Cię zainteresować:

Śląsk żąda dostępu do morza? To dlaczego na rynku w Gliwicach postawiono rzeźbę Neptuna?

Autor: Michał Wroński

09/06/2023