Uczennica knurowskiej mundurówki ukończyła szkolenie wojskowe z wyróżnieniem. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Prokop, która na co dzień uczęszcza do Liceum Mundurowego w ZSZ nr 2 w Knurowie ukończyła szesnastodniowe szkolenie wojskowe z wyróżnieniem. Nagrodę odebrała z rąk pułkownika ŚBOT oraz burmistrz Cieszyna, Gabrieli Staszkiewicz.

Dzisiaj, czyli 4 września zakończyło się podstawowe szkolenie wojskowe żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która wchodzi w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wstęp do trzyletniego okresu szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Dzisiejsza uroczystość, która odbyła się na Cieszyńskim Rynku jest wstępem do trzyletniego okresu szkolenia żołnierzy, którzy w momencie złożenia przysięgi weszli w skład formacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z knurowskiej mundurówki do Sił Zbrojnych RP z wyróżnieniem

Knurowianka, Aleksandra Prokop, na co dzień uczęszcza do trzeciej klasy Liceum Mundurowego w Knurowie szkoląc się pod okiem sierżanta sztabowego Sławomira Tokarza. Podczas szesnastodniowego szkolenia, szkoleniowcy z 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie docenili wiedzę, zaangażowanie oraz umiejętności uczennicy "mundurówki" z Knurowa wyróżniając ją spośród kilkudziesięciu uczestników szkolenia.

Opiekun klas mundurowych, Sławomir Tokarz został zaproszony na dzisiejszą uroczystość, aczkolwiek ze względu na obowiązki służbowe nie mógł wziąć udziału w wydarzeniu.

Jestem bardzo dumny, że wychowanka klasy mundurowej w Knurowie ukończyła wyczerpujące szesnastodniowe szkolenie podstawowe z wyróżnieniem. Możemy powiedzieć, że nasza szkoła ma powód do dumy, ponieważ, szeregowa Aleksandra Prokop jest kolejną osobą, która wstąpiła w szeregi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wierzę, że wiedza nabyta podczas zajęć szkolnych oraz terenowych miała wpływ na ukończenie szkolenia z wyróżnieniem. - relacjonuje Sławomir Tokarz, opiekun klas mundurowych w Knurowie

Wymagające szesnastodniowe szkolenie w Cieszynie

Podczas szkolenia podstawowego, podczas którego rdzeń stanowi szkolenie bojowe żołnierze 13 ŚBOT zostali przygotowani indywidualnie oraz w sekcji do działań na polu walki. Uczestnicy "szesnastki" nabyli również szerokopojętą wiedzę z terenoznawstwa, działań w izolacji, podstaw taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym.

Podsumowaniem szkolenia była tzw. pętla taktyczna, która odbyła się w przedostatni dzień szkolenia. Pętla taktyczna stanowiła pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustkę do dalszych etapów służby w WOT.

Pętla stanowi szereg zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całego szkolenia podstawowego, zaliczanych w ciągu 12-godzinnego ćwiczenia zintegrowanego pododdziałów szkolnych. Wykonywana jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywna. Żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne