Ulica Przemysłowa, czyli pechowa droga do faktycznie istniejącej strefy ekonomicznej w Knurowie

Inwestycja dot. remontu drogi dojazdowej do prężnie działającej strefy ekonomicznej w Knurowie zdaniem radnego Sochy jest ciągle odwlekana. Miasto inwestuje w strefę widmo?
Przemysłowa

Urząd Miasta, aby przyciągnąć inwestorów na tereny KSSE w Knurowie, obok osiedla Cztery Pory Roku postanowił zadbać o infrastrukturę drogową tego terenu. Zostało wybudowane rondo oraz droga prowadząca na tereny pustej strefy ekonomicznej. Co z faktyczną strefą ekonomiczną, w starej części Knurowa?

- Jak to jest, że tworzymy drogę na puste tereny, która jest uczęszczana przez rowerzystów, pieszych i osoby jeżdżące na rolkach, a zapominamy o modernizacji drogi, gdzie faktycznie posiadamy strefę ekonomiczną z wiodącymi firmami na rynku. - pyta pan Piotr

- Inwestycja ta jest ciągle odwlekana. - pisze radny Artur Socha. Sprawy własnościowe uniemożliwiały modernizację tej ulicy. Na początku roku 2017 wybrano firmę, Szafron Szendzielorz Projekt Tomasz Szendzielorz ze Studzienic za kwotę 99 261 zł. Termin zakończenia prac projektowych przewidziano na 38 tygodni. Firma ta jednak zrealizowała część tego zadania i konieczne było ogłoszenie kolejnego przetargu.

W lutym 2019 r gmina Knurów ogłosiła kolejny przetarg dot. ul. Przemysłowej.

— Całość miała zostać zrealizowana po 15 miesiącach. Na różnych sesjach i komisjach stałych pytałem Prezydenta i Skarbnika o to zadanie. Ciągle w odpowiedzi było, że kończy się już etap projektowy. W budżecie na ten rok przewidziano na ten cel 190 tys. zł, co można by było uznać za zapłatę za wykonaną dokumentację. -mówi radny Artur Socha

Zadanie realizuje Biuro Projektowo - Usługowe ,, Alda'' z Wodzisławia Śląskiego za 185 730 zł.Ruch na tej ulicy jest naprawdę dosyć spory. Poruszają się na nim samochody ciężarowe wieloosiowe o ładowności nieraz 46 ton i więcej.

Sytuacja po zimie...

Sytuacja po zimie nie wygląda najlepiej. Asfalt jest bardzo spękany na nasypie i wkrótce będziemy się mogli spodziewać sporych dziur. W okolicy firmy ATEX która zadomowiła się na dobre w miejscu po byłej koksowni występuje błoto, które na kołach pojazdów ciężarowych jest wywożone na drogę.

Brak kładki która prowadziła przez tory z ulicy Dworcowej na Przemysłową uniemożliwia bezpieczny ruch pieszych. Wzdłuż ulicy Przemysłowej nie ma również bezpiecznego chodnika i ścieżki rowerowej.

– Na jednej z sesji Rady Miasta apelowałem, aby taką ścieżkę nanieść do projektu, bo istniejąca skrajnia wydawała się wystarczająca. W tym roku już takiego większego remontu nie będzie ale w kolejnym na pewno będzie konieczny. - dodał Socha.