Ulica Zwycięstwa po nowemu. Mieszkańcy Gliwic wskazali, co powinno się tu zmienić

Ponad 1600 osób wzięło udział w otwartych konsultacjach dotyczących przyszłego zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. Mieszkańcy mieli okazję przekazać swoje propozycje dotyczące modernizacji głównej arterii miasta. Wszystkie sugestie zostały już przekazane projektantom. Jaki ma być więc efekt końcowy?

Ulica Zwycięstwa Gliwice

Gliwice już od pewnego czasu przymierzają się do ożywienia ulicy Zwycięstwa, połączenia jej historycznych walorów ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców i gości odwiedzających miasto.

- Ważne, aby ulica nie była jedynie ciągiem komunikacyjnym, ale stała się przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać lub umówić ze znajomymi - przekonuje gliwicki magistrat.

Dlatego właśnie oddano głos mieszkańcom i zorganizowano otwarte konsultacje, w których, jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, wzięło udział 1661 osób, w tym ponad 95 proc. to osoby niemieszkające na tej ulicy. Z odpowiedzi wynika, że uczestnicy konsultacji najczęściej przemierzają ulicę Zwycięstwa pieszo, duża grupa porusza się po niej samochodami, sporo osób wybiera też rower.

Jakich zmian oczekują mieszkańcy? Przede wszystkim chcą większej ilości zieleni. Bardzo dużo uczestników konsultacji popiera pomysł poszerzenia chodników, dający możliwość urządzenia ogródków gastronomicznych. Poza tym ponad połowa osób, które odpowiedziały na pytania, postuluje stworzenie drogi dla rowerów i ustawienie różnych elementów małej architektury (ławek, innych siedzisk itp.) Jedna czwarta opowiada się za całkowitym zamknięciem ulicy Zwycięstwa.

- Poza odpowiedziami na pytania, mieszkańcy mieli też możliwość przekazania dodatkowych uwag i propozycji związanych z planowaną inwestycją. Skorzystało z niej 488 osób, a wśród bardzo indywidualnych – pojedynczych czasami – wskazań znalazło się m.in.: uporządkowanie reklam i szyldów, wprowadzenie na ulicy elementów dekorujących (np. rzeźb), zwiększenie liczby przystanków, wprowadzenie „autobusiku” od Rynku do Centrum Przesiadkowego, likwidacja krawężników, wbudowanie punktów świetlnych w jezdnię, przestrzeganie ciszy nocnej w ogródkach gastronomicznych, zorganizowanie toalet, montaż punktów WiFi i ładowania telefonów komórkowych oraz tablic z informacjami o zabytkach - wylicza Łukasz Oryszczak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Przetarg za rok, a „nowa" ulica Zwycięstwa w 2026 roku

Przyszły wygląd ulicy Zwycięstwa ma być wypracowywany w dwóch etapach. Najpierw, na początku przyszłego roku, Zarząd Dróg Miejskich chce ogłosić konkurs architektoniczny dotyczący możliwego zagospodarowania ulicy Zwycięstwa, aby poznać różne wizje fachowców i potencjalne kierunki dalszych prac. Potem, mniej więcej w drugiej połowie 2023 roku, ma zostać ogłoszony przetarg na ostateczny projekt architektoniczny, a następnie – w 2024 roku – przetarg na wykonanie inwestycji. Prace budowlane mogą potrwać około 2 lata.

Na nową, atrakcyjną odsłonę najważniejszej miejskiej ulicy trzeba więc jeszcze poczekać. W tym przypadku liczy się jednak przede wszystkim wypracowanie jak najlepszego projektu i osiągnięcie efektu, który sprawi, że ulica otrzyma godną oprawę, wypięknieje, zyska na atrakcyjności i będzie chętniej odwiedzana przez mieszkańców.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach dotyczących zagospodarowania ulicy Zwycięstwa. W tej sprawie szczególnie ważne są głosy mieszkańców. To najważniejsza ulica w mieście, a podejmowane decyzje przesądzą o wizerunku tego miejsca na długie lata. Ulica Zwycięstwa posiada wyjątkowo piękną zabudowę i łączy dwa ważne miejsca: historyczny Rynek z odnowionym już dworcem kolejowym i nowoczesnym Centrum Przesiadkowym. Powinna skupiać gliwiczan i służyć im w najlepszy możliwy sposób. Wszyscy jesteśmy zgodni, że wymaga nowej, pięknej oprawy. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, jesteśmy zdeterminowani, aby przeprowadzić tę inwestycję, starając się oczywiście o wsparcie ze źródeł zewnętrznych. W przyszłym roku kończymy kosztowną przebudowę układu drogowego w okolicy dworca i to może być właściwy czas, aby rozpoczynać kolejne duże zadanie – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

85049197 C686 4 D5 F B019 10 CD6418372 D

Tragiczny wypadek na lotnisku w Gliwicach....

Wsparcie seniorów

Chcesz mieć realny wpływ na pomoc najuboższym w...

Zrzut ekranu 2021 05 21 o 07 45 54

Kolejny dzień bez prądu. Sprawdź, gdzie i kiedy

Zrzut ekranu 2021 05 10 o 09 27 50

Koniec z lasami w Knurowie? Planowana wycinka...

Policja knurow

Gdzie najniebezpieczniej w Knurowie?

Panoramaa knurow

Witamy na nowej stronie Twój Knurów