W Gliwicach powstanie 10 "wyniesionych" przejść dla pieszych. Część z nich zlokalizowana jest w okolicy szkół

"Wyniesione" przejście dla pieszych to rozwiązanie, które zastosowano w między innymi Sośnicy - na skrzyżowaniu ulic Pogodnej i Przyszłości, dzięki niemu kierowcy w obawie o stan podwozia auta zwalniają przed przejściami. Rozwiązanie zostanie zastosowane również w dziesięciu lokalizacjach na terenie Gliwic.

UM w Gliwicach
Wyniesione przejście

W odpowiedzi na zapytanie radnej Rady Miasta - Agnieszki Filipkowskiej urząd miejski w Gliwicach poinformował, że w 2023 roku dziesięć przejść dla pieszych zostanie zmodernizowanych i przekształconych w formę progów spowalniających. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Sośnicy, na skrzyżowaniu ulic Pogodnej i Przyszłości, a także w Szobiszowicach, na zbiegu ulic Michałowskiego i Lublinieckiej.

- W kwestii poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach w bieżącym roku w ramach dofinasowania z CUPT planuje wykonanie wyniesień 10 przejść dla pieszych - informuje radna.

Wyniesione "zebry" budowane są na poziomie prostopadłych do nich chodników. Dzięki nim kierowcy, by nie uszkodzić podwozia pojazdu, zwalniają do bezpiecznej prędkości.

- Wyniesione przejścia dla pieszych są rozwiązaniem szczególnie przyjaznym dla osób poruszających się na wózkach, przy pomocy balkoników czy kul łokciowych. Podnoszą również bezpieczeństwo pieszych poprzez zwiększenie ich widoczności – piesi znajdują się na wyniesieniu przez co łatwiej ich zauważyć - czytamy na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Wybrane przejścia zostaną doświetlone

Urząd Miejski w Gliwicach, że modernizacji ulegnie 10 przejść, z których część znajduje się w okolicy szkół.

  • ul. Okrzei (3 przejścia przy posesjach nr 20, 23, 27),
  • ul. Dubois (przy posesji nr 22),
  • ul. Elsnera (przy posesji nr 25-29),
  • ul. Orląt Śląskich (przy posesji nr 25),
  • ul. Sienkiewicza (przy posesji nr 9),
  • ul. Królowej Bony (przy posesji nr 6),
  • ul. Gierymskiego (przy posesji nr 7),
  • ul. Beskidzka (przy posesji nr 18a).

Oprócz tego, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach Wydział Usług Komunalnych w 2023 roku w ramach BO planuje wykonanie doświetlenia 3 przejść dla pieszych znajdujących się przy ul. Daszyńskiego - tj. przy Cukierni Marysieńka, przy drodze serwisowej koło wjazdu na autostradę oraz przy ul. Ceramików.

Urząd zapewnił również, że planuje podjąć się również innych działań, których celem jest poprawa bezpieczeństwa, są nimi: wymiana źródeł światła na inne o większej mocy, regulacja położenia opraw i źródeł światła, montaż dodatkowych opraw oświetleniowych na istniejących słupach oświetleniowych w zależności od możliwości technicznych.

Potrącenie

Może Cię zainteresować:

Na ul. Rybnickiej potrącono 21-latka. Trafił do szpitala

Autor: Dominik Borczyk

11/01/2022