Wycieczka po starym Knurowie

W minioną niedzielę, 29 sierpnia, na terenie starego Knurowa odbyła się wycieczka promująca mało znane osiedle robotnicze na Górnym Śląsku o znaczeniu historycznym.

W niedzielę, 29 sierpnia odbyła się wycieczka po Starym Knurowie prowadzona przez Kamila Iwanickiego z Instytutu Pracy i Edukacji w Gliwicach, który jest koordynatorem projektu kulturalnego FAMILOKI 2.0, dofinansowanego z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promocja mało znanych osiedli robotniczych na Górnym Śląsku o znaczeniu historycznym.

Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Górnego Śląska, którzy poznali architekturę m.in. osiedla patronackiego III Kolonii Robotniczej w Knurowie, “Beamcioków” przy ulicy Dworcowej, Dworca Kolejowego i Wieży Ciśnień w Knurowie, MSP1-najstarszej szkoły w Knurowie, Lapidarium, budynku dyrekcji kopalni Knurów-Szczygłowice, Izby Tradycji Górniczej oraz Szpitala Miejskiego w Knurowie.

Organizator spaceru pokazał wiele archiwalnych zdjęć i plany dawnych zabudowań osiedla oraz relacje historyczne mieszkańców knurowskiej “Koloniji”. Była to pierwsza, od lat, impreza turystyczna na terenie Knurowa. Więcej o projekcie FAMILOKI 2.0 na fanpage’u “Familoki”

Zapraszamy do fotorelacji z wycieczki. Kolejna wycieczka “Szlakiem Familoków” odbędzie się za tydzień w Sosnowcu na terenie osiedla Ostrowy Górnicze. Uważacie, że warto zapraszać turystów na Stary Knurów? Dajcie znać w komentarzach!


czytaj więcej:

Dworzec knurow

Ratujmy knurowski dworzec. Podpisz petycję ws....

Kielbasa

Właściciele psów uważajcie! Ktoś rozrzucił...

Dziedzic

Tłumy kibiców maszerowało ulicami Knurowa. O co...

IMG 0632

W Knurowie powstaną trzy miejskie punkty...

IMG 5358

Miasto Knurów zasadzi ponad 500 drzew. Sprawdź,...

Punkt szczepien knurow

Ruszyły zapisy na szczepienia w Knurowie

136704713 3602083883200458 6324543400063704362 n

Limity wiernych w Knurowie. Ile osób w kościele?