Zakaz ogrzewania domów węglem od 2028 roku? Odważna deklaracja marszałka województwa śląskiego

Zdaniem marszałka Jakuba Chełstowskiego w 2028 lub 2029 roku w województwie śląskim powinien zostać wprowadzony zakaz ogrzewania domów jednorodzinnych węglem. - Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla - powiedział podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego.

Z Drona Rafał Grzegorz
Knurów

Śląski Konwent Klimatyczny „Climate-Con” został otwarty w poniedziałek, 22 listopada, na Stadionie Śląskim. Podczas rozpoczynającej to wydarzenie konferencji prasowej wystąpił m.in. marszałek Jakub Chełstowski, który przedstawił odważną deklarację dotyczącą ogrzewania domów jednorodzinnych węglem.

— Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym, mam tutaj na myśli domki jednorodzinne (...) Musi to być data racjonalna, ale moja prywatna opinia jest taka, że musi to być najpóźniej 2028 lub 2029 rok - powiedział Chełstowski.

Dodał, że od tego zależy jakość życia mieszkańców regionu. Przypomniał także, że w najbliższych latach województwo śląskie może otrzymać prawie pięć miliardów euro z Unii Europejskiej, co znacząco może wpłynąć na przyśpieszenie zmian dotyczących ochrony środowiska i klimatu.

- To nie tak, że przedstawimy uchwałę i nie będziemy się interesować, co dalej. Wręcz przeciwnie. Musimy stworzyć system, by pomóc mieszkańcom i przekonać ich do wymiany źródeł ciepła - podkreślił.

Czym jest Śląski Konwent Klimatyczny?

„Climate-Con” to pierwszy w historii Śląski Konwent Klimatyczny, który potrwa dwa dni.

Województwo śląskie znajduje się w przededniu transformacji energetycznej, która na nowo zdefiniuje nasz region, od dziesięcioleci utożsamiany z przemysłem ciężkim. To nie tylko wielkie wyzwanie, ale i szansa, żeby wykorzystać ten moment na zmianę sposobu myślenia i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości środowiska, przede wszystkim powietrza - powiedział marszałek Chełstowski, zapowiadając to wydarzenie.

W ramach Śląskiego Konwentu Klimatycznego zaplanowano kilkanaście sesji tematycznych, a także warsztaty. Dotyczą one m.in. poprawy jakości powietrza, możliwości finansowania projektów proekologicznych, transportu zeroemisyjnego czy wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne.

czytaj więcej:

512 A58 DC BC01 46 FA A509 0 D62 BF4 BF065

Maciej Kandzior rozważa start w wyborach na...

Rada miasta knurów

Kontrowersyjne zachowanie radnego na komisji....

Zrzut ekranu 2021 06 7 o 14 17 08

Dni Knurowa się odbędą. Sprawdź plan imprezy

IMG 5845

44 tys. z budżetu miasta Knurów wydano na...

Rada miasta

Zgrzyt w radzie miasta. Mieszkańcy zniesmaczeni

Dworcowa

Brak przejścia dla pieszych na ul. Dworcowej....

Karta wolontariusza

Karta wolontariusza w Knurowie. Czym jest?