Zakończyła się pierwsza edycja Szkoły dla Rodziców w Pyskowicach. Kolejne odsłony już niebawem

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pyskowicach zaprosiła chętnych do pogłębiania relacji z własnymi dziećmi na specjalne zajęcia. Spotkania cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Powiat Gliwicki
Szkoła dla rodziców pyskowice poradnia

Szkoła dla Rodziców w Pyskowicach

Tak nazywał się projekt zorganizowane w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Spotkania odbywały się w pyskowickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Podczas nich rodzice mogli dowiedzieć się, jak komunikować się z dziećmi, słuchać ich, rozmawiać o uczuciach czy trudnościach. Hasłem przewodnim było "Wychowywać to kochać i wymagać".

- Warsztat pomaga w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Uczy dialogu i kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku. Wspiera rodzinę w jej prawidłowym funkcjonowaniu przez naprawę i ochronę więzi emocjonalnych, budowanie klimatu zaspokajającego potrzeby miłości, bezpieczeństwa i akceptacji - tłumaczą urzędnicy powiatowi.

Zajęcia opierały się w dużej mierze na książkach autorstwa A. Faber i E. Mazlish: "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły", "Rodzeństwo bez rywalizacji" ,"Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć z godnością", "Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny", "Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole", "Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały". Zajęcia cieszą się popularnością wśród grupy docelowej.

- Niesamowitą pomoc stanowiły konkretne doświadczenia innych rodziców, którymi dzielili się w trakcie dyskusji i ćwiczeń. Nie raz towarzyszyły nam łzy wzruszenia, ale i śmiech. Najważniejsze jednak było poczucie jedności i świadomość, że każdy rodzic boryka się z podobnymi niepokojami, wątpliwościami, czy postępuje słusznie w stosunku do swoich najbliższych. Większa świadomość potrzeb własnych dzieci powoduje zmiany w całej rodzinie - stwierdzają organizatorzy.

Pierwsza edycja projektu już za nami. W najbliższym czasie ma rozpocząć się kolejna. Jak podają odpowiedzialni za przedsięwzięcie, ze względu na zainteresowanie wśród rodziców, nie będą to ostatnie warsztaty w tym roku. Informacji można wypatrywać stronie internetowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pyskowicach.