Ukryty pokój pełen lewych papierosów

Nikt nie spodziewał się, że pod przykrywką normalnej działalności prowadzona jest nielegalna sprzedaż papierosów. Gliwiccy policjanci odkryli specjalnie zakamuflowany pokój z magazynem lewego tytoniu.

Działając na podstawie zebranych informacji gliwiccy policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej wraz z funkcjonariuszami Izby Celno-Skarbowej, korzystając z wsparcia psa wyszkolonego do poszukiwań, dokonali przeszukania jednego z zakładów pracy w Zabrzu. Nikt na pierwszy rzut oka nie podejrzewał, że poza oficjalną działalnością w firmie należącej do obywatela jednego z krajów euroazjatyckich prowadzona jest hurtowa sprzedaż papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Policjanci, świadomi obecności nielegalnego towaru dokładnie przeszukiwali obiekt i udało im się odnaleźć ukryte pomieszczenie, z drzwiami zamaskowanymi w ścianie, gdzie znajdowało się prawie 148 tysięcy sztuk papierosów. Gdyby kontrabanda trafiła na rynek Skarb Państwa mógłby stracić niemal 195 tysięcy złotych.

Handel nielegalnymi wyrobami tytoniowymi stanowi nieuczciwą konkurencję nie tylko dla państwa, ale także dla legalnie działających przedsiębiorców, którzy regularnie uiszczają wymagane opłaty akcyzowe.

Obecnie, toczy się postępowanie sądowe w sprawie 50-letniego mężczyzny podejrzanego o prowadzenie nielegalnej działalności. Oprócz przepadku dowodów rzeczowych, za ten czyn grozi mu wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat.