Zderzenie pieszego z autobusem na pasach w centrum Gliwic

O sporym szczęściu może mówić nastolatek, który w piątek 10 marca zderzył się z autobusem komunikacji miejskiej przechodząc przez pasy przy rondzie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gliwicach. Nic mu się nie stało, a nagranie całej sytuacji publikuje policja. Ku przestrodze.

GDDKiA
Przejscie dla pieszych

- Piesi mają nie tylko prawa, ale i obowiązki. Przede wszystkim muszą sprawdzić, czy wejście na „pasy” jest bezpieczne. Kierowcy z kolei, dojeżdżając do przejść, muszą zwolnić! - apeluje śląska policja w komentarzu do nagrania z monitoringu, które zostało zarejestrowane w piątek (10 marca).

Widać na nim zajście, do jakiego doszło przy rondzie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gliwicach. Nadjeżdżający z przecznicy autobus komunikacji miejskiej wykonuje prawoskręt i w tym samym momencie na oznakowane przejście dla pieszych wchodzi idący z tego samego kierunku nastolatek. Mężczyzna wpada na przednie drzwi autobusu, odbija się od nich, pada na jezdnię, ale zaraz się podnosi. Jak podaje policja, nic mu się nie stało.

- Kwestię, kto zawinił bardziej, pieszy czy kierowca, rozstrzygnie sąd – stwierdza policja, przy okazji wyliczając obowiązki pieszych i kierowców przy przejściu dla pieszych.

Tym drugim funkcjonariusze przypominają m.in., że mają obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (również pieszemu na nie wchodzącemu), obserwować nie tylko samo przejście, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne z niego skorzystanie tym, którzy właśnie na nie wchodzą oraz zredukować prędkość kiedy prowadząc pojazd sami się do przejścia zbliżają. Z kolei pieszym policja zwraca uwagę, że mogą wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po upewnieniu się, że nie utrudni to ruchu drogowego. Piesi muszą zwracać uwagę na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną, a także obserwować innych uczestników ruchu. Poza tym nie mogą wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd (także na przejściu dla pieszych) i korzystać m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

czytaj więcej:

Ochroniarz kradl gliwice 11

Strzeżcie się takiego stróża. Już lepszy jawny złodziej

Stacja Pyskowice

Po 20 latach pociągi znów pojadą do Gliwic i Katowic

Piast gliwice sparing hiszpania

Piast zapomniał, jak to jest przegrywać. Mistrz pokonany

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

Zrzut ekranu 2021 05 17 o 08 04 59

W Knurowie kolejne dni bez prądu. Sprawdź, gdzie

Kielbasa

Właściciele psów uważajcie! Ktoś rozrzucił...

Cmentarz knurow

Zmiany na cmentarzu przy Rakoniewskiego