Złodziejska szajka Gruzinów w rękach policjantów. Okradali nie tylko sprzedawców przy cmentarzach

Gliwiccy policjanci dokonali zatrzymania grupy Gruzinów, którzy od co najmniej kilku tygodni wykradali wartościową zawartość samochodów. Złodzieje działali nie tylko na terenie województwa śląskiego. W sprawie zatrzymano łącznie 13 osób.

We wtorek, 24 stycznia czternastu policjantów z gliwickiego komisariatu w jednej z kamienic zatrzymali 13 mężczyzn podejrzanych o kradzież gotówki i kart kredytowych. Pierwszego przestępstwa zorganizowana grupa dopuściła się 23 grudnia 2022 roku podczas kradzieży dziennych utargów handlowców spod cmentarza na parkingu w Pyskowicach. Dwa dni później złodzieje zaatakowali przy ulicy Kozielskiej w Gliwicach.

- Wykorzystując fakt, że bus był otwarty, złodzieje zabrali pozostawione w nim ponad 6 tysięcy złotych - wyjaśniają gliwiccy policjanci.

Zaczęło się od poszlaki

Policjanci rozpoczynając dochodzenie natrafili na poszlakę. Złodziejami mieli być Gruzini, którzy, jak wynikało z ustaleń, „specjalizują” się w tego typu kradzieżach. Policjanci nawiązali kontakt ze śledczymi z komendy w Radomiu, gdzie także doszło do podobnej kradzieży. Wytypowane zostały dwa auta, którymi mogli poruszać się podejrzani.

Funkcjonariusze rozpoczęli wówczas namierzanie miejsca stacjonowania grupy. Wszystko wskazywało, że trop jest właściwy, gdyż ustaleni już wtedy z imienia i nazwiska obywatele Gruzji byli wcześniej karani. W końcu, dzięki wielu godzinom przeglądania gliwickiego monitoringu, trafiono na wytypowane auta oraz nowe osoby z innych pojazdów, którzy ewidentnie znali się i często kontaktowali. Policjantom udało się także wyznaczyć posesje, na których złodzieje mogli nocować.

Wskutek aresztowania w ręce służb trafiło m.in. czterech Gruzinów, którzy dokonali kradzieży w Gliwicach, Pyskowicach i Przedborzu - wśród nich dwóch, których dane były już znane. Kolejny z ujętych było poszukiwany przez służby z Warszawy. Dodatkowo jeden z lokatorów był poszukiwany na podstawie rejestracji dokonanej przez Grecję, a dotycząca zakazu wjazdu i przebywania w Strefie Schengen.

Policjanci ustalają, czy podejrzani nie dopuścili się innych przestępstw, z których uczynili sobie źródło dochodu. 25 stycznia zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury.