Zmiany w rozkładzie KŚ – o czym należy pamiętać?

Prace remontowe oraz modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK S.A. wciąż trwają. Co za tym idzie, od 12 listopada br. Koleje Śląskie wprowadziły ostatnią korektę rozkładu jazdy, obowiązującą w tym roku. Naturalnie nasuwa się pytanie, jakich zmian mogą spodziewać się pasażerowie regionalnego przewoźnika? Szczegóły poniżej.

DSC 4509

Zmiany w rozkładzie jazdy KŚ – o czym warto wiedzieć?

W wyniku prowadzonych prac remontowych oraz modernizacyjnych przez PKP PLK S.A., pasażerowie Kolei Śląskich już od 12 listopada br. korzystają z nowego rozkładu jazdy spółki, który będzie obowiązywał do 9 grudnia 2023 roku. I tak rodzi się pytanie, co się zmieniło? Cóż, do najważniejszych zmian w organizacji ruchu pociągów KŚ należą:

Linia S1: Gliwice – Katowice – Zawiercie – Częstochowa

Pierwsza zmiana dotyczy organizacji ruchu, która została podzielona na dwie fazy (tj. od 12.11 do 30.12.23 r., od 1.12 do 9.12.23 r.). Warto podkreślić, że na obu etapach rozkład pociągów będzie wariantowany. Co więcej, na odcinku Chorzów Batory – Ruda Chebzie pociągi będą prowadzone tylko po jednym torze. Niestety, w wyniku trwających prac remontowych i modernizacyjnych część połączeń zostanie odwołana. W związku z czym, Koleje Śląskie będą honorować bilety na odcinku Katowice – Gliwice w wybranych pociągach spółki PKP InterCity:

 • IC 37001 Wawel codziennie od 12 listopada do 9 grudnia,
 • IC 3807 Malczewski od poniedziałku do piątku od 13 listopada do 8 grudnia,
 • IC 3604 Grottger od poniedziałku do piątku od 13 listopada do 8 grudnia,
 • IC 24001 Roztocze od poniedziałku do piątku od 13 listopada do 8 grudnia,
 • IC 41004 Batory od poniedziałku do piątku od 13 do 30 listopada,
 • IC 63104 Siemiradzki w soboty i niedziele od 12 do 26 listopada.

Najważniejsza zmiana na linii S1 będzie dotyczyć wieczornego wstrzymania ruchu pociągów w godzinach nocnych w terminie od 27 listopada do 1 grudnia br. na odcinku Katowice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Na ich miejsce spółka uruchomi komunikację zastępczą, która będzie zatrzymywać się na przystankach pośrednich. Obsługa przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria nadal pozostaje zawieszona.

Linia S18: Bytom – Gliwice

Pasażerowie Kolei Śląskich będą mogli wejść do wybranych przez siebie pociągów, wyłącznie z tymczasowego peronu w Bytomiu. Warto mieć na uwadze, że do peronu można dojść wyłącznie od strony ul. Zabrzańskiej.

Linia S8: Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec

Linia S13: Częstochowa – Lubliniec

W stacji Lubliniec trwają prace torowe. Co za tym idzie, ruch pociągów zostaje wstrzymany w godzinach 22:00 – 5.30. Pasażerowie KŚ mogą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej, która została uruchomiona na odcinku Lubliniec – Koszęcin i Lubliniec – Kochanowice. Co więcej, na obu odcinkach pojawią się zastępcze autobusy w nocy z soboty na niedzielę (w terminach: 18/19 listopada, 25/26 listopada).

Z kolei na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry w dalszym ciągu Koleje Śląskie oraz ZTM zapewniają wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach KŚ i ZTM:

 • linii ekspresowej S8,
 • linii zwykłej S80,
 • linii M3,

a także liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek – Chorzów Batory Dworzec PKP.

Linia S5: Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń

Linia S6: Katowice – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce

W związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi na linii kolejowej nr 139, na odcinku Kobiór – Czechowice-Dziedzice ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze, a ich prędkość zostanie ograniczona. Godziny odjazdu części pociągów KŚ ulegną przesunięciu. Warto podkreślić, że jedna para pociągów linii S6 została skrócona do stacji Czechowice-Dziedzice. Co za tym idzie, pociągi będą skomunikowane z linią S5, aby pasażerowie mogli się przesiąść na pociągi w kierunku i z kierunku Katowic.

Linia S5: Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń

Ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego, pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ do odwołania. Koleje Śląskie zapewniają dowóz do przystanku, autobusami MZK Bielsko-Biała na podstawie ważnego biletu kolejowego.

W dniach 28 – 30 listopada rozkład jazdy wybranych pociągów na linii S5 będzie wariantowany. Dlaczego? Oczywiście ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna, związane z budową wiaduktu.

W dni robocze w godzinach nocnych (od 12 listopada do 9 grudnia) nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Tychy – Czechowice-Dziedzice. Spółka uruchomi zastępczą komunikację autobusową na ten okres (tj. za ostatni pociąg w kierunku Żywca oraz Katowic). Ponadto, KŚ uruchomiło linię ekspresową (skomunikowaną z pociągami w stacji Tychy oraz w stacji Czechowice-Dziedzice) oraz linię osobową, która zabierze pasażerów do stacji pośrednich na zamkniętym odcinku.

Linia S5: Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń

Linia S6: Katowice – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce

Linia S61: Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn

W nocy 2/3 grudnia br. w stacji Czechowice-Dziedzice zaplanowano prace dotyczące usprawnienia działania urządzeń sterowania ruchem kolejowym w godzinach 20:00 – 6:30. Co za tym idzie, na ten czas ruch pociągów zostanie wstrzymany, a Koleje Śląskie uruchomią zastępczą komunikację autobusową:

 • dla linii S5, na odcinku Pszczyna – Bielsko Biała Główna linii ekspresowej, która zapewni bezpośredni przejazd pasażerom oraz linii osobowej, umożliwiająca obsługę przystanków pośrednich,
 • dla linii S6, na odcinku Pszczyna – Chybie uruchomienie linii osobowej,
 • dla linii S61, na odcinku Chybie – Czechowice-Dziedzice uruchomienie linii osobowej.

Linia S61: Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn

W wyniku naprawy obiektów na linii S61, ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn będzie wstrzymany aż do 9 grudnia br. Przewóz na tym odcinku będzie realizowany zastępczą komunikacją autobusową.

Jak sprawdzić aktualny rozkład jazdy?

Dobre pytanie. Koleje Śląskie zdają sobie sprawę, że zmiany wynikające z obowiązującego rozkładu jazdy (tj. od 12.11.23 r. do 09.12.23 r.) są sporym utrudnieniem dla wszystkich podróżnych. Właśnie w tym celu, regionalny przewoźnik udostępnił specjalną infolinię o utrudnieniach w kursowaniu pociągów KŚ (tj. Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób z niepełnosprawnościami), która jest czynna przez całą dobę, 7 dni w tygodniu pod numerem +48 32 428 88 88.

Dodatkowo, spółka na bieżąco aktualizuje informacje związane z utrudnieniami w ruchu pociągów na kolejeslaskie.info. Tymczasem pasażerowie mogą sprawdzić aktualny rozkład pociągów w Liniowym Rozkładzie Jazdy, który znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Kolei Śląskich.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej!
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | X