Zrozumieć Śląsk – historyczny spektakl multimedialny stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. 26 maja w gliwickiej Arenie

Sto lat historii Górnego Śląska opowiadane przez kilkunastu solistów, pięć orkiestr dętych, trzy zespoły, dźwięki maszyn i jedną sztuczną inteligencję.

mat. prasowe
Zrozumieć Śląsk

Abradab, Karolina Czarnecka, FejzJESTM, Misia Furtak, Grubson, Joka, Kapela Fedaków, Kasia Lins, Kasia Moś, Czesław Mozil, Leszek Możdżer, Maciej Obara, Tomasz Organek, Pasimito, Krystyna Prońko, Rahim & Fokus, Piotr Rogucki, Jakub Skorupa, śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, KWK Sośnica, Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensemble.

Pogmatwana historia, skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe, dwa totalitaryzmy, dwa wielkie kryzysy, kaski, maszyny, krajobraz zasnuty dymem – jak to wszystko zrozumieć? Oddajmy głos artystkom i artystom. „Zrozumieć Śląsk” to widowisko, w którym usłyszmy świetne piosenki w zaskakujących aranżacjach oraz zobaczymy jak przeszłość Śląska jest „widziana” z perspektywy przyszłości. Postarały się o to algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie haseł związanych z historią Górnego Śląska, generują wizualizacje prezentowane podczas koncertu.

W spektaklu zaprezentowane zostaną utwory związane z historią Śląska, wykreowane przez artystów, którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje zaproszonych twórców oraz instrumentalne wątki narracyjne. Te ostatnie nawiązują do konceptu muzyki dokumentalnej, którą Łukasz L.U.C. Rostkowski zainicjował w Polsce nagrodzonym Paszportem Polityki (2010) projektem "39/89 Zrozumieć Polskę”. Do kompozycji wskreczowane są autentyczne fragmenty audycji radiowych i glosy postaci historycznych.

Zaproszeni goście wykonają po dwa utwory – jeden z własnego repertuaru, drugi to przebój przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Usłyszymy m.in. kompozycje Krystyny Prońko, Czesława Mozila, Grubsona, Organka, Leszka Możdżera i wielu innych, a także najnowsze aranżacje ikonicznych utworów Dżemu, Myslovitz, Kalibra 44, Paktofoniki czy Wojciecha Kilara.

To już trzecia odsłona projektu, w którym L.U.C. & Rebel Babel Ensemble spotykają się na Górnym Śląsku z zaproszonymi solistkami i solistami. Dwa poprzednie koncerty organizowane w ramach projektu „Let Poland Be Poland / Chwała Ukrainie”, organizowane w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, kończyły się owacjami na stojąco.

Widowisko rozpocznie projekcja 3D komiksów z serii "Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice”. Muzycznie zilustruje je zespół Pasimito.

Bilety w cenie 99-149 zł
Bilety na ZROZUMIEĆ ŚLĄSK | pt., 26 maj 2023, 20:00, Arena Gliwice, Mała Hala, Gliwice (ticketmaster.pl)

Zrozumieć Śląsk bilety - Eventim

Zrozumieć Śląsk | Inne | bilety na eBilet.pl

Bilety na ZROZUMIEĆ ŚLĄSK - Gliwice (biletomat.pl)

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pokolenie, Fundacja PER4M, Arena Gliwice

czytaj więcej:

Baby Trend

Targi Dziecięce babyTrends już w ten weekend. Ogromne rabaty

A9936 CE0 AA14 4 E53 A660 B2 F7 C6 DEB1 FC

Historia KWK Knurów. Kiedy wydobyto pierwszą...

ZSZ nr 2 w Knurowie

Nieprawidłowości w ZSZ nr 2 w Knurowie?...

Straz pozarna

Płonęło wysypisko PreZero w Knurowie

5 A029335 90 AB 44 C8 B781 7102 DB251 C26

Knurowskie mamy organizują dzień dziecka, bo...

Szpital mck

Wtargnął do sanepidu bez maseczki

Dworcowa

Brak przejścia dla pieszych na ul. Dworcowej....